Tech hvg.hu 2024. február. 26. 12:03

Összekapcsolták a geotermikus erőművet a szén-dioxidot kiszűrő rendszerrel, az eredmény duplán, triplán jó

Amerikai kutatók szerint ha megfelelők a geológiai adottságok, különösen hatékony szén-dioxid-megkötő rendszert lehet kiépíteni.

A globális felmelegedés megfékezéséhez szükséges, hogy sikerüljön eltávolítani a légkörében lévő szén-dioxid jelentős részét. Ezzel azonban van némi probléma: az eljáráshoz szükséges energia megtermelése is bizonyos mennyiségű szén-dioxid-kibocsátással jár. Az Ohiói Állami Egyetem mérnökeinek most van egy új ötletük.

Az Environmental Research Letters című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint a csapat geotermikus energiával állította elő a művelethez szükséges energiát, így zöldítve ki magát a zöldítési folyamatot. A Daccus (Direct Air CO2 Capture with CO2 Utilisation and Storage) fejlesztői azt ígérik, megoldásuk a légkör szén-dioxid tartalmának jelentős csökkenését eredményezheti.

Martina Leveni / Jeffrey M. Bielicki / Eviron

A Daccus kiszűri a levegőből a szén-dixodot, majd azt a felszín alatti kőzetekben tárolja el. Mivel az egész a geotermikus energiára épül, így semmilyen fosszilis tüzelőanyagot nem kell elégetni a rendszer működtetéséhez. Vagyis a megoldás nemcsak kinyeri a légkörből az üvegházhatású gázt, de nem is termel újat helyette, így duplán előnyös.

Illetve triplán: azzal, hogy a Daccus a mélyben keringeti a szén-dioxidot a rendszer, a geotermikus hő is közelebb kerül a felszínhez. Ez a megoldás javítja az erőművek teljesítményét anélkül, hogy extra tüzelőanyagra lenne szükség – írja az Interesting Engineering.

Rájöttek japán mérnökök, hogyan lehet kinyerni a szén-dioxid 99 százalékát a levegőből - és meg is csinálták

A Tokió Metropolitan Egyetem mérnökei szerint a megoldásuk kétszer gyorsabb a világ legjobb ilyen rendszereinél.

Martina Leveni, a tanulmány vezető szerzője csapatával az Egyesült Államok öböl-parti területére fókuszál. A régió geológiája megfelelő ahhoz, hogy a szén-dioxidot a föld alá lehessen juttatni, emellett pedig elegendő geotermikus energiához lehet onnan jutni.

A tanulmány szerint 2050-re akár két tucat ilyen rendszer is épülhet a térségben, ami jól mutatja a technológia életképes mivoltát.

A megoldásnak ugyanakkor van némi nehézsége is: a körülmények miatt öt évre van szükség ahhoz, hogy a rendszer képes legyen szén-dioxidot kivonni a légkörből. Emiatt a kutatók úgy vélik, ha 2025-re megépülne az első Daccus-rendszer, akkor 2030-ban dolgozhat majd aktívan a globális felmelegedés elleni harcban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.