Mintegy fél éve lehetett filmeket és sorozatokat nézni egy olyan alkalmazásban, amely minden valószínűség szerint jogszerűtlenül kínált hozzáférést a tartalmakhoz. A hiba az Apple ellenőrzési rendszerében volt: olyan appot engedtek át, amilyet nem kellett volna.
Néhány napon belül már a második alkalmazással kapcsolatban derült fény arra, hogy tudott átcsúszni az App Store szűrőjén. Nemrég ugyanis egy, a LasPasst imitáló applikációról derült ki, hogy egészen hosszú ideig feltűnés nélkül tudott az alkalmazásbolt kínálatában maradni.
Aztán a The Verge figyelt fel egy másik, határozottan nem jogszerűen működő appra: a Kimi nevű alkalmazás azt állította magáról, hogy a látást lehet tesztelni vele, de valójában csak akkor lehet látásvizsgálatról beszélni, ha nagyon szabatosan próbálja valaki értelmezni a dolgot.
Az alkalmazásban ugyanis a „látásvizsgálat” filmek és sorozatok megtekintésével történt. A felület indítás után egy az egyben úgy nézett ki, mint bármelyik – jogszerű – streamingszolgáltatóé: ajánlott tartalmak, filmek, sorozatok és minden más, külön oldalakon. Még keresni is lehetett.
Semmiféle trükk nem volt, a tartalmak rögtön hozzáférhetők voltak, méghozzá ingyenesen.
A különös alkalmazás a The Verge tapasztalatai szerint az App Store népszerűségi toplistáin is előkelő helyezéseket ért el. Azért múlt időben, mert a lap cikkének publikálása után az Apple törölte a kínálatból, bár magyarázattal nem szolgáltak arra, hogyan lehetett elérhető egy ilyen app az alkalmazásboltban – már körülbelül szeptember óta.
Az iPhone történetének legnagyobb változása jön, az Európai Unió kényszerítette ki
Uniós szabályozás vet véget az Apple-világ zártságának. Az iPhone-os vállalat talán nem is veszít sok pénzt, több fejlesztőnek viszont márciustól akkor is busásan fizetnie kell majd az Apple-nek, ha alkalmazása semennyi bevételt nem termel. Ezt pedig a felhasználók is megérezhetik.
Ez, valamint a korábbi eset azért is kellemetlen az Apple-nek, mert uniós nyomásra, a digitális piacokról szóló uniós jogszabály (DMA) miatt épp most kell majd megnyitniuk az eddig zárt iOS-t. Ennek pedig része az is, hogy engedélyezniük kell a harmadik fél által üzemeltetett alkalmazásboltokat az iPhone-okon, így a jövőben valamivel meg kell győzniük a felhasználókat arról, hogy a saját App Store-juk a legjobb és legbiztonságosabb megoldás az appok beszerzésére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.