Elszaporodtak a „kifinomult” digitális eszközök segítségével elkövetett autólopások, a kanadai kormány pedig erre válaszul betiltja a problémás kütyüket. A lépés világszerte elindíthat egy hullámot.
Betilthatják Kanadában a Flipper Zerót, azt a digitális svájci bicskát, amit különböző dolgok hackelésére is lehet használni.
Az eszköz alapvetően nem rosszindulatú, hanem tesztelési és hasonló célokra lett kifejlesztve, de mivel a képességei lehetővé teszik nem éppen jogszerű cselekmények elkövetését is, érthetően problémát jelent. A Flipper ugyanis egy sor olyan vezeték nélküli eszközt tud manipulálni, amivel lehetővé válik például a beléptetőrendszerek kijátszása is – vagy éppen az okostelefonok támadása. Mivel a rajta futó rendszer nyílt forráskódú, gyakorlatilag bármilyen célra felhasználható, módosítható.
Kanadában az autólopások miatt tilthatják be az eszközt, miután az ország innovációs minisztériuma szerint elszaporodtak a „kifinomult” eszközökkel történő autólopások. Erről egy, a témában tartott csúcstalálkozó után posztolt az X-en a minisztérium, mondván betiltják minden, a Flipperhez hasonló hackereszköz importját, értékesítését, sőt: használatát is.
A témában maga a kanadai kormány is kiadott egy sajtóközleményt. Mint írják, mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy betiltsák a kocsilopásokra használt eszközöket – konkrétan nevesítették is a Flipper Zerót. Az ilyen megoldásokkal a kulcs nélküli ajtónyitás vezeték nélküli jelét lehet manipulálni.
Óriási az érdeklődés az eszköz iránt, amivel nyomasztóan egyszerű feltörni gyakorlatilag bármit - hónapokig alig lehetett beszerezni is
Megnégyszereződött a kiszállítások száma az év első felében, így szinte lehetetlen volt hivatalos forrásból beszerezni a Flipper Zerót - a fejlesztők azonban már orvosolták az ellátási problémákat.
Alex Kulagin, a Flipper ügyvezetője a Gizmodo érdeklődésére állítja: általánosságban nem lehet autókat ellopni az eszközzel, „bizonyos körülményeknek” teljesülniük kell ahhoz, hogy ez lehetséges legyen.
Szavai szerint ez különösen igaz a 90-es évek után gyártott járművekre, mivel ezek biztonsági rendszerei már folyamatosan cserélgetik a kommunikációra használt kódokat. Ráadásul – jegyzi meg Kulagin – folyamatosan blokkolni is kell a tulajdonosnál lévő távirányítótól érkező jelet, amire az ügyvezető szerint a Flipper hardveresen nem képes.
Ezzel szemben a Gizmodo szerint számos online videó állítja azt, hogy autókat lehet manipulálni vagy kinyitni a Flipperrel – méghozzá kifejezetten könnyen. Kulagin szerint ezek a videók csak a nézettségre utaznak, vagy nagyon régi járműveket vesznek alapul.
Bárhogyan is, a jelek szerint Kanada az ilyen eszközök betiltására készül, bár az olyan részletek még nem ismertek, hogy például a használatot miként tiltanák be.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.