Szapudi István magyar csillagász ötlete mentén építenének egy hatalmas pajzsot a Nap és a Föld közé, hogy valamelyest mérsékeljék a globális felmelegedés hatásait.
A tudomány időnként előáll laikus szemmel is meghökkentő elképzelésekkel, hogy kezeljen bizonyos problémákat. A globális felmelegedés lassításának egyik evidens megoldása lehetne, ha az ember blokkolni tudná valamilyen módon a napsugárzást – mármint, nem teljesen, de legalább szűrni azt valamilyen módon és mértékben. Abszolút laikus szemmel a leglogikusabb egy hatalmas napernyő lenne, nem igaz? Ami az igazat illeti, pont ez jutott eszébe néhány kutatónak is, még ha ők nem is napernyőként, hanem egyfajta pajzsként hivatkozzák.
A megoldáson az Asher Űrkutatási Intézet fizikaprofesszora, valamint a Technion izraeli műgyetem igazgatója által vezetett csapat dolgozik, méghozzá nem is csak elmélet szintjén: állításuk szerint már készen is állnak egy prototípus megépítésére, írja a The New York Times.
Ami hazai szempontból igazán érdekes, az az, hogy
a munka egy magyar csillagász, Szapudi István tavaly megjelent tanulmányára épül.
A bökkenő, hogy a pajzs mérete nagyjából 2,59 millió négyzetkilométer kell, hogy legyen. Ami nagy – megközelítőleg Argentína méretével egyenértékű.
Ebből fakadóan nem lehet csak úgy felküldeni az űrbe egy rakétával, a terv inkább az, hogy több, kisebb darabot juttatnak fel – és ezek aztán egyfajta rajként, közösen dolgoznának.
Megkongatták a vészharangot: eddig elszámolták a klímaváltozást, 4 Celsius-fokkal is megugorhat a hőmérséklet
A globális felmelegedés a korábban véltnél gyorsabban zajlik, és hosszabb ideje tart - állítják ausztrál kutatók egy tengeri szivacsokkal kapcsolatos tanulmányban.
Mint a Futurism megjegyzi, az elképzelés néhány évtizede már kering a tudományban, és értelemszerűen nem arról van szó, hogy leárnyékolják a Földet – elég lenne a napsugárzás 1–2 százalékát blokkolni, hogy a globális felmelegedés hatásai enyhíthetőek legyenek.
Mindez persze nem hozna azonnali megoldást a problémára, és az anyagiak is árnyékot vethetnek az óriási pajzs ötletére – annak ugyanis helyt kell állnia a zord űrbéli körülményeknek is, méghozzá hosszútávon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.