Már fejleszti a Google azt a megoldást, ami észleli, ha egy alkalmazás a felhasználó pénzére utazik. Végső soron nem lehet majd telepíteni az ilyen átverős appokat.
Egyre jobban terjednek a pénzügyi csalások az interneten, valamint az androidos készülékeken is – a Nemzetközi Csalás Elleni Szövetség (Global Anti-Scam Alliance, GASA) 2023-as jelentése szerint a kérdőívüket kitöltők 78 százaléka vált valamilyen átverés áldozatává az előző egy évben. 45 százalékuk ráadásul úgy érezte, az elmúlt 12 hónap során nőtt az átverések száma.
A jelek szerint a Google felvenné a kesztyűt, hogy visszaszorítsa ezeket, és egy új, extra védelmi réteget építenének az Androidba, a jelenleg is működő Play Protect részeként.
Az újdonságot a szingapúri kiberbiztonsági intézettel (CSA) partnerségben fejlesztik, és egy kísérleti projekt keretein belül felhasználókkal is tesztelni fogják azt – egyelőre csak Szingapúrban, szúrta ki a Neowin.
Megérkezett a jövő: 9 milliárd forintot utalt el csalóknak egy cég pénzügyese, akit deepfake technológiával csaltak tőrbe
Egyre kifinomultabb módszerekkel próbálják átverni az embereket a csalók, már teljes videókonferenciákat tudnak tartani ismerősnek tűnő arcokkal - így akár cégek munkatársait is megvezetve. Egy ilyen esetben most kilencmilliárd forintnak megfelelő 200 millió hongkongi dollár került illetéktelen kezekbe.
A problémát a Play Áruházon kívüli forrásból beszerzett applikációk jelentik, melyeket a felhasználó egy .apk fájlból telepíthet az eszközére. Az ilyenek az internet különböző bugyraiból származnak, és elég ritka, hogy a puszta jó szándék vezérli azt, aki megosztja. Különböző taktikák ismertek, van, hogy valódi alkalmazásoknak álcázzák a fertőzött appokat (például Chrome böngészőnek, ami látszólag ténylegesen működik is), míg máskor valamilyen nagy ígéret a hívószó, hogy a szóban forgó alkalmazás mi mindenre képes.
Bárhogyan is, androidos készülékre csak a Play Áruházon keresztül tanácsos alkalmazásokat telepíteni.
A Google is a külső forrásból telepítendő alkalmazásokra hegyezi ki az újdonságot. Amikor a felhasználó elindítja egy ilyen fájl telepítését, a Play Protect elkezd átverésre utaló nyomok után kutatni, és ha úgy érzi, az alkalmazás veszélyes, egyszerűen blokkolja azt. A telepítés pedig meghiúsul – de az Android tájékoztatja a felhasználót arról, hogy miért történt mindez.
Arról egyelőre nincs hír, hogy a Google a későbbiekben kiterjeszti-e ezt a funkciót globálisan, de ahogy nő a csalások száma világszerte, bizonyára úgy lesz egyre több a válaszlépés is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.