A régi hardverre lehet visszavezethető az a hiba, ami néhány napja ütötte fel a fejét sok Windows 10-felhasználónál.
Több száz, 328 választ számlál több tucat oldalon keresztül a Microsoft támogatási oldalán az a bejegyzés, amely a Windows 10 egyik hibájáról szól.
A január 23-i keltezésű poszt szerzője arra panaszkodott, hogy a Photos (Fényképek) nevű gyári program egyszerűen nem indul el. Ha egy fotót próbál megnyitni, pár másodperc után bezáródik a program, és egy „File system error (-2147219196)” hibaüzenet jelenik meg. A hozzászólások nagyrészt hasonló tapasztalatokról szólnak, sokan ráadásul arról írnak, hogy a Windows más, beépített programjainál is ezt tapasztalják: a Naptárnál, a Számológépnél és másoknál. Ironikus módon az ilyen visszajelzésekre szolgáló Feedback Hub sem megy.
A Microsoft még nem ismerte el a hiba létezését, de a The Register cikke szerint a felhasználók már nyomozni kezdtek az ügyben – és kiderült, hogy a régebbi hardver lehet a ludas.
Durva hibára derült fény, szinte minden eszköz sebezhető, amelyiken van Bluetooth
A futtatott operációs rendszertől függetlenül rengeteg eszköz (okostelefon, számítógép, sok más) lehet sebezhető egy új Bluetooth-sérülékenység miatt. Hibajavító frissítés akad ugyan, de nagyon sok készülék védtelen, mert már nem támogatja azt a gyártója.
Nem arról van szó, hogy nem támogatott hardvert használnának a felhasználók (a Windows 10 kifejezetten régi gépeken is fut, mivel elég minimálisak a hardverkövetelményei), bár a hivatalosan támogatott CPU-k listáján nincs például ott az Intel Core 2 Duo & Quad-széria legtöbb példánya. A minimális órajel és egyéb paraméterek alapján ugyanakkor fut rajtuk a Windows 10, ahogyan az AMD Athlon-szérián is. (Ezek 2006 körül bemutatott CPU-k.)
Pontos magyarázat a problémára tehát nincs, legfeljebb feltételezések lehetnek, de jó eséllyel az igen koros hardver állhat a háttérben. Lehet ugyanis, hogy az alkalmazásfrissítések kiadása előtt már nem tesztelték azokat ilyen régi környezetben. Valamilyen megoldás azonban valószínűleg érkezni fog a problémára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.