Tech hvg.hu 2024. január. 28. 14:03

Kína épp készült lecsapni a videójátékokra, aztán eszébe jutott valami: a pénz

Egy hónapot sem élt meg Kínában az a javaslat, amely erősen szabályozta volna az online játékok használatát. A döntés mögött a pénz állhat.

Ritkán látható dolog történt Kínában: a jelek szerint a kínai kormány – pontosabban a Nemzeti Sajtó- és Kiadóhivatal (National Press and Publication Administration, NPPA) – meghátrált, és mégsem akarja bevezetni az online játékokkal kapcsolatban tervezett szigorítását – írja a BBC.

A szervezet még 2023 decemberében egy olyan szabályozásra tett javaslatot, amely korlátozná, hogy az emberek mennyi időt tölthetnek a videójátékozással, valamint azt is, hogy mennyi pénzt költhetnek el a játékokban.

Úgy tűnik azonban, hogy az NPPA menet közben meggondolta magát, a szabályozásról szóló javaslat ugyanis január 23-ra eltűnt a szervezet weboldaláról.

NPPA

A dokumentumban a szervezet kritizálta többek között azt a megoldást, amikor egy játék jutalmat ad a felhasználóknak minden egyes nap az első bejelentkezés után. Az NPPA szerint egy felugró ablakra is szükség lenne az indításkor, ami figyelmezteti a felhasználókat, hogy kerüljék az „irracionális” viselkedést.

A távol-keleti ország a világ legnagyobb videójáték-piaca, olyan szereplőkkel, mint a Tencent Holdings, vagy annak riválisa, a NetEase. A BBC beszámolója szerint miután decemberben nyilvánosságra került az online játékokat korlátozó javaslat, a két cég részvényei zuhanni kezdtek, és összesen mintegy 80 milliárd dollárt veszítettek értékükből a vállalatok. Ez valószínűleg túl sok lehetett mind a cégek, mind pedig a kínai állam vezetésének.

Kínában megtört a 1,5 éves átok: hirtelen több tucat videójátékot engedélyeztek a cenzorok

Kínában az idén jóváhagyott nemzetközi videójátékok száma bár kevesebb, mint amennyit tavaly engedélyeztek, de a lépés így is jelzésértékű az iparág felé.

Ivan Su, az amerikai Morningstar elemzőcég vezető elemzője szerint az árfolyam azóta korrigált, a kínai piaci bizonytalansága miatt még várható a részvények értékének hullámzása.

Mindenesetre az elmúlt években Kína már megpróbálta visszaszorítani a videójátékozást mint szenvedélyt. Miután a kínai állami média korábban spirituális ópiumnak nevezte az online játékokat, a kormányzat 2021-ben szigorú szabályozást jelentett be. Először csak azt szabályozták, hogy este 10 óra után tilos legyen a játék, majd arra is kötelezték a techcégeket, hogy számlálót jelenítsenek meg, ami méri, ki mióta tölti így a szabadidejét. Végül heti 3 órányi játékot engedélyeztek csak a 18 éven aluliaknak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. február. 17. 19:30

Ha Gordon Ramsay megszerette, nekünk is jó lesz? Az áldott és átkozott margarin

Nincs még egy olyan modern élelmiszer, amelyik kezdettől fogva ilyen erős érzelmeket váltott volna ki, mint a margarin. Tekintettek rá drága terméket kiváltó megmentőként, aztán a drága termék pusztítandó hamisítványaként. Egy időben méltatták azért, hogy egészséges, aztán az volt vele a baj, hogy nem, mostanában pedig mentes és fenntartható alternatívaként tálalják a gyártók. Most, hogy a margarin oldalán Gordon Ramsay-t állította versenybe egy cég, mi sem maradhattunk ki, és megnéztük: vajon tényleg össze lehet keverni a margarint a vajjal? És előállítható otthon, pálmaolaj és mindenféle adalékok nélkül?