A VoxPay is érintett lehet a napokban napvilágot látott, kritikus léptékű kiberbiztonsági incidensben, csalók élhetnek vissza a szolgáltató nevével. A cég megosztott néhány információt, mi utalhat csalásra, és hogyan lehet jelezni az ilyen eseteket.
Rendkívüli adatszivárgásról tájékoztatja ügyfeleit a VoxPay nevű autópályamatrica-szolgáltató cég, „amely valószínűleg példátlan a méretét tekintve”.
A cég közleménye idézi azt az incidenst, melyről a hvg.hu is beszámolt a Cybernews nyomán: e szerint az adatszivárgás összesen 26 milliárd rekordot érint, ami 12 terrabájtnyi információt jelent.
A VoxPay közlése szerint „valószínűleg visszaéltek” az ő nevükkel is, ennek érdekében pedig felhívják a figyelmet néhány fontos információra.
„Az utóbbi időben észleltük, hogy néhány csaló a VoxPay nevében is küld kétes eredetű ajánlatokat autópálya-matrica vásárlására. Ezek a csalók általában kedvezményes matrica vásárlási lehetőséget ígérnek, ám hangsúlyoznunk kell, hogy a VoxPay soha nem küld ilyen ajánlatokat sem e-mailen, sem sms-ben vagy más csatornán keresztül” – írják.
Az e-matricák ára mindig fixen megszabott hatósági ár, ezen felül online vásárlás esetén kényelmi díj is felmerülhet, de az ár nem lehet alacsonyabb.
Sosem látott méretű, 26 milliárdos adatbázis került ki a netre, jelszavakkal, személyes adatokkal - magyar oldalak is érintettek
Sokan lehetnek nagy bajban egy elképesztő mértékű adatbázis kiszivárgása miatt, amelynek a mérete meghaladja a 12 TB-ot. A jelek szerint magyar, .hu domaint használó oldalakról is kerültek ki adatok, de a nagyobb platformok és szolgáltatások közül is sok az érintett.
Mindezek mellett, írják, a VoxPay soha nem kéri el ügyfeleitől elérhetőségüket és személyes információikat. Érdemes minden tranzakciónál ellenőrizni a vásárlás hivatalos forrását, például a böngésző címsorában, hogy helytálló-e az ott látható hivatkozás.
A szolgáltató dolgozik a bejelentkezési feltételek megerősítésén. Ha valaki gyanús tevékenységet észlel, kérik, jelezze azt az ugyfelszolgalat@voxpay.hu címen.
Az adatszivárgásról korábbi cikkünkben olvashat bővebben – más magyar cégek neve is felmerült az incidensben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.