Izraeli, kínai és szingapúri tudósok közös munkájának eredményeként sikerült megtalálni azt a molekulát, ami meggátolhatja a szájban a fogszuvasodásért is felelős Streptococcus mutans baktérium szaporodását.
A világ népességének jelentősé része szenved valamilyen fogproblémától, és ez alól sajnos a magyarok sem kivételek. A Semmelweis Egyetem korábbi közlése szerint a fiatal felnőttek csupán 65 százaléka rendelkezik hiánytalan fogazattal. Bár az olyan problémákat, mint a fogszuvasodás és a plakkok képződése a rendszeres fogmosással, a szájvíz használatával és az időnkénti orvosi kontrollal meg lehet előzni, a tudósok folyamatosan keresik a hatékonyabb módszereket.
Egy nemzetközi kutatócsoport arra jutott, hogy a természetben előforduló 3,3′-Diindolil-metán (DIM) molekula csökkentheti a lerakódások mértékét, ami 90 százalékban felelős a szájban kialakult plakkokért, valamint a fogszuvasodásért – derül ki az Antibiotics című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból.
A molekuláról emellett azt is megállapították, hogy antikarcinogén, azaz rákellenes hatása is lehet.
Ahogy a SciTechDaily írja, a száj ideális környezet az olyan baktériumok számára, mint a Streptococcus mutans, amelyről úgy gondolják, hogy a fogszuvasodás egyik elsődleges okozója. A kórokozó a száj neves, cukros közegében kezd el szaporodni a fogat bevonó vékony filmrétegben. Ez a réteg lepedéket hoz létre, megtámadja a fogzománcot, ami végül fogszuvasodáshoz vezet.
Mi értelme van, hogy okos fogkefét tegyen a szájába? Jövünk a válaszokkal
Új mágneses meghajtó, 3D fogkövetés, halkabb működés és színes kijelző. Ezt tudja papíron a legfrissebb okosfogkefe, de milyen a gyakorlatban?
A kutatók azt találták, hogy a DIM az esetek 90 százalékában megbontotta ezt a filmréteget, így a kórokozó nem tudott elszaporodni.
Ariel Kushmaro, a tanulmány egyik szerzője szerint a molekulát érdemes lenne a fogkrémekhez és a szájvizekhez is hozzáadni, amik így nagy mértékben javíthatnánk a szájhigiénián.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.