Tech hvg.hu 2024. január. 24. 17:03

40 éve fordult egy nagyot a világ: bemutatták azt a számítógépet, amely megalapozta az Apple jövőjét

Fontos évforduló az Apple történelmében január 24.: ekkor jelentette be Steve Jobs az első Macintosh számítógépet, a Macintosh 128K-t, mely olyan tulajdonságokat vonultatott fel, mint a grafikus felhasználói felület, valamint az egérrel történő irányítás.

40 éve ezen a napon, 1984. január 24-én dobta piacra az első tömeggyártott számítógépét az Apple – ez volt a Macintosh. Ugyan napjainkig, a Mac számítógépekig (és az azokon futó macOS-ig) hosszú út vezetett, ezen alkalomból érdemes megemlékezni arról, mi fán termett az Apple első számítógépe – és miért bír nagy jelenőséggel még ma is.

A Steve Jobs által levezényelt bemutatót egy mai napig sokat, emlegetett, Ridley Scott által rendezett tévéreklám előzte meg, a világ egyik legértékesebb reklámsávjában, a Super Bowl szünetében. Ez az egyperces film George Orwell regényét, az 1984 című disztópiát idézte. Ebben egy Macintosh-pólóban rohanó nő dob el egy termetes kalapácsot a Nagy Testvért mutató teleképbe – mely az akkori nagy konkurenst, az IBM-et szimbolizálta.

Az első Macintosh két nagy dobása az egér, valamint a grafikus felhasználói felület volt. A gépen 1979 óta, Steve Jobs közvetlen irányítása alatt munkálkodtak a cég meghatározó szakemberei: Raskin, George Crow, Chris Espinosa, Andy Hertzfeld, Guy Kawasaki és Daniel Kottke.

A sajtó képviselői 1983 októberében ismerhették meg az első Macintosht, a kereskedelmi forgalmazásig azonban még várni kellett a következő évig, január 24-ig.

Az egér megjelenése meghatározóbb (és maradandóbb) újítás volt, mint elsőre tűnt: az egyes funkciókhoz, a számítógép irányításához már nem volt szükség a billentyűzeten bepötyögött parancsokra, a képernyőn szaladó mutatót a ma ismert módon lehetett irányítani. Ehhez kapcsolódik a korábban szintén említett újdonság, a grafikus felhasználói felület is, mely szakított a korábbi, szöveges felépítéssel – elhozva a ma ismert felületet, vagyis annak kezdetleges elődjét.

Az Apple korabeli sajtóközleménye szerint „mindössze néhány órát” vett igénybe a rendszer használatának elsajátítása, ami olyan elemekből állt, mint egy asztal ikonokkal, több program egyidejű használata, valamint a kimásolás-beillesztés.

Apple

Hogy mindez milyen hardveren futott, mai szemmel megmosolyogtató, de persze, annak idején minden feladatra elég volt: a 8 MHz-es processzor mellé 128 KB RAM társult, valamint 400 KB tárhely – nem beépítve, hanem floppyval. Talán nem túlzás azt állítani, hogy napjainkban egy okos LED fényforrás is komolyabb hardveres képességeket vonultat fel. Soros portok is voltak a gépen, melyekkel nyomtatót és más kiegészítőket lehetett csatlakoztatni a számítógéphez.

A MacRumors kalkulációja szerint a korabeli, 2495 dolláros indulóár napjainkban már 7000 dollárral egyenértékű – ez forintban körülbelül 2 millió 474 ezer forint. Ma ezért az összegért már közel csúcsteljesítményű MacBook Prót, és más Apple számítógépeket lehet kapni, melyeket a cég saját fejlesztésű, M-szériás chipje hajt.

Hogy hol lesz az Apple 40 év múlva, az még a jövő zenéje – de aki szeretne még többet megtudni a cég társalapítójáról, a 2011-ben elhunyt Steve Jobsról, aki később az iPhone-t is bemutatta, annak ajánljuk a HVG Kiadó gondozásában megjelent életrajzi könyvet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.