A Titanic roncsait 1985-ben fedezték fel, ám egyetlen expedíció sem talált ott emberi maradványokat. Az összeesküvés-elméletek hívei által is gyakran feszegetett miértre több tudományos magyarázat is létezhet.
Több mint 111 éve már annak, hogy elsüllyedt a Titanic, a hajó története iránt azonban a mai napig is számottevő az érdeklődés. A roncsot csak 1985-ben fedezték fel véletlenül, a katasztrófáról pedig azóta sok érdekes dolog derült ki. Ilyen például az, hogy a hajó egy része a süllyedés során felrobbant.
Korábban a Redditen került elő egy újabb érdekes tény, amiről eddig viszonylag keveset lehetett hallani: az 1985-ös felfedezés óta számos küldetés célpontja volt már a Titanic, ám egyik sem talált emberi maradványokat a fedélzeten.
James Cameron a The New York Timesnak még 2012-ben úgy nyilatkozott, hogy bár rengeteg alkalommal – egész pontosan 33-szor – volt már a roncsnál, egyszer sem látott emberi maradványokat. Találtak ruhákat, cipőket, de holttesteket sosem. Erre több lehetséges magyarázat is adódik.
Az egyik az, hogy a legtöbb ember mentőmellényt viselt a katasztrófa idején. Bár a hideg vízben sokan meghaltak, a mellény miatt még egy jó ideig a felszínen lebegtek a holttestek. A szél és az óceáni áramlatok valószínűleg gyorsan máshová sodorták őket, így lehetetlen lenne felkutatni a testeket.
A hajótestben rekedt emberek maradványai valószínűleg elbomlottak, illetve a mélytengeri dögevők áldozatává váltak. Bár csontokat ettől függetlenül találhattak volna – hiszen sok más hajóroncsnál találtak – valószínűleg a 3821 méteres mélység miatt nem bukkantak egyre sem.
Videón látni, hogyan roppanhatott össze a tenger mélyén a Titan
A Titant akkora nyomás érte a tenger mélyén, mintha minden egyes négyzetméterére 2000 autó nehezedett volna. Ezt már képtelen volt elbírni a váz. Hogy mi történhetett a víz alatt, arról tettek közzé egy érthető animációt - már több mint 3 milliószor nézték meg.
Az óceánokban bizonyos mélység után olyan közeg uralkodik, ahol a kalcium-karbonát gyorsabban feloldódik. Ez a határ jellemzően 4000 méteres mélységnél húzódik meg, és mivel a Titanic roncsa nagyon közel van ehhez, az emberi csontok valószínűleg egyszerűen elporladtak.
Az könnyen lehet, hogy a hajó lezárt részein, például a gépházban még lehetnek emberi maradványok, ám 111 évvel a tragédia után erre már kicsi az esély – összegez az IFLScience.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.