Tech hvg.hu 2024. január. 11. 10:03

De mi köze Harry Potternek a mesterséges intelligenciához? A válasz igen varázslatos

Amikor J. K. Rowling írni kezdte az első Harry Potter könyvet az 1990-es évek elején, nem gondolta volna, hogy könyveinek varázslatos világa mekkora hatással lesz a mesterséges intelligenciára nagyjából 30 évvel később. Ma egyre több kutató foglalkozik Harry, Hermione és Ron világával, hogy feltárja a generatív MI-technológia lehetőségeit.

Úgy tűnik, a mesterséges intelligencia kutatói remek szövetségest találtak Harry Potterben: a sorozat gazdag nyelvi adatai és bonyolult szójátékai ideális tesztterepnek bizonyulnak a generatív MI technológia határainak feszegetéséhez. A Harry Potter-sorozat ugyanis irodalmi hivatkozássá vált az MI-kutatás területén: a kutatók fontos MI-kísérletekhez használják fel a Harry Potter-könyveket. A Harry Potterre hivatkozó tanulmányok és tudományos közlemények listájának áttekintése pillanatképet nyújt a legkorszerűbb mesterségesintelligencia-kutatásról – és a technológiával kapcsolatos legnehezebb kérdésekről.

Az egyik ilyen technikát arra tervezték, hogy segítsen az MI-modelleknek szelektíven elfelejteni az információkat, akárcsak az „Obliviate” varázslat, egy mágikus varázsige a sorozatban, amely kitörli az emberek emlékeit. A Microsoft kutatói, Mark Russinovich és Ronen Eldan bebizonyították, hogy az MI-modellek módosíthatók vagy szerkeszthetők úgy, hogy a Harry Potter-könyvek létezéséről – beleértve a karaktereket és a cselekményeket is – az MI-rendszer általános döntési képességének feláldozása nélkül megszüntessenek minden ismeretet. Egy új technikáról van tehát szó, ami segít a nagy nyelvi modelleknek szelektíven elfelejteni az információkat.

Egy másik tanulmány, amelyet a Washingtoni Egyetem, a Kaliforniai Egyetem Berkeley-i kampusza és az Allen Institute for AI kutatói végeztek, bemutatja a Silo nevű nyelvi modellt. Ennek a modellnek az a célja, hogy csökkentse az adatokkal kapcsolatos jogi kockázatokat az információk szelektív eltávolításával. A kutatók azonban azt találták, hogy Silo teljesítménye romlott, ha kizárólag alacsony kockázatú szövegre edzett. A további kutatás érdekében a Harry Potter-könyvekhez fordultak annak elemzése érdekében, hogy az egyes szövegrészek hogyan befolyásolják az MI-rendszer teljesítményét.

A kutatók adattárakat hoztak létre – az egyikben az első Harry Potter-könyv kivételével az összes megjelent könyv, a másikban pedig a sorozat összes könyve, a második kivételével, és így tovább. A Harry Potter-könyvek adattárból való eltávolítása a modell pontosságának csökkenését eredményezte.

Loot Pra Noob / YouTube

De további párhuzamokra is fény derülhet a mesterséges intelligencia és a Harry Potter között. Gondoljunk például a Pensie-re, amely megkönnyíti az emlékek tárolását és áttekintését. Ez a koncepció emlékeztet arra, hogy az adattároló rendszerek hogyan gyűjtik és őrizik meg az információkat későbbi felhasználás céljából. Vagy ott a polilé főzet, amelyik lehetővé teszi az ideiglenes azonosság feltételezését. Az Interesting Engineering arról számolt be, hogy ez hasonlóságot mutat a mesterséges intelligencia mélyhamisítási technológiájának koncepciójával, ahol a technikák manipulálják a videókat és képeket, hogy meggyőző szimulációkat hozzanak létre az egyénekről.

És még ha nem is áll a kutatás középpontjában, Harry Potter továbbra is kedvenc irodalmi hivatkozás a kutatók számára. Egy tanulmányban Rowling munkáit az MI-rendszerek intelligenciájának tesztelésére használták, beleértve azokat is, amelyek a ChatGPT létrehozása mögött állnak. A Salk Institute for Biological Studies munkatársa az első Harry Potter-könyvben szereplő Erised tükréhez hasonlította a chatbotokat, és arra utalt, hogy a felhasználók intelligenciáját és elfogultságát tükrözik.

De az is megemlíthető, hogy a tudományos kutatások tárházának, az arXiv-nek a közelmúltbeli kiegészítései különböző kapcsolódó témákat ölelnek fel, mint például a „Gépi tanulás a bájitalfejlesztéshez Roxfortban" és a „Varázslatok észlelése a fantasy-irodalomban transzformátor-alapú mesterséges intelligenciával", amint az a Bloomberg jelentésében is szerepel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.