Tech hvg.hu 2024. január. 08. 12:03

Miért sárga az emberi vizelet? Most végre megvan a válasz

Amerikai kutatóknak sikerült megtalálniuk azt az enzimet, melynek jelenléte végül a vizelet sárga színéhez vezet.

Normál esetben a vizeletnek sárga színe van. A Marylandi Egyetem kutatói most azt is megválaszolták, hogy ennek mi az oka – és az is kiderült, hogy ennek az információnak sokkal több haszna van, mint azt elsőre gondolná az ember.

Hogy a lényeggel kezdjünk: a Nature Microbiology című tudományos lapban közzétett publikáció szerint a bélbaktériumok által termelt enzim jelentős szerepet játszik a vizelet lágyításában. Ez a felfedezés segíthet abban, hogy jobban megértsük a bél mikrobiomját, valamint azt, hogy miként járulhat hozzá olyan állapotok kialakulásához, mint az újszülöttek sárgasága – írja a Gizmodo.

A vizelet alapvetően a testünkből kiszűrt felesleges vízből és a vérből kiszűrt salakanyagokból áll. Ezen salakanyagok egy része akkor keletkezik, amikor sejtjeink elérik életciklusuk végét. Ide tartoznak a vörösvértestek is, amelyek hemoglobint használnak az oxigén szállítására a szervezetben. A vörösvértestek által termelt fontos vegyület a hem nevű makromolekula, amely a globinhoz kapcsolódva válik hemoglobinná, amelyek a vörösvértestekben találhatók. Ezek lebomlása olyan eseményláncolatot indít be, amelynek végén a vizelet sárgává válik.

AFP/ Garo / Phanie

Azt a kutatók már eddig is tudták, hogy a sárga szín az urobilinnek köszönhető, azt azonban nem, hogy pontosan hogyan is kerül be a vizeletbe. Brantley Hall, az egyetem kutatója csapatával együtt ezt a folyamatot mutatta be.

Amikor a vörösvérsejtek hat hónapos élettartamuk után lebomlanak, melléktermékként egy élénk narancssárga pigment, a bilirubin képződik. A bél flórája képes ezt molekulává alakítani, ami oxigénnel érintkezve sárgává válhat. Ez a molekula, az urobilin a fő oka annak, hogy a vizelet sárgássá válik. A kutatók most megtalálták a folyamatért felelős enzimet, a BilR-t.

Összefüggést találtak a bélflóra és az agyvérzés kialakulása között

A jelek szerint több olyan baktérium is lehet a bélben, amely valamilyen módon hatással van az agyvérzés kialakulására.

A kutatók szerint az enzim előállításáért felelős gén a vastagbél bizonyos baktériumai között található meg – különösen a Firmicutes nevű baktériumcsoportban van jelen. A BilR könnyen megtalálható az egészséges ember bélflórájában, ami jól mutatja, hogy mennyire fontos szerepe van.

A kutatók azon dolgoznak, hogy megértsék, hogyan segítenek csökkenteni a bélmikrobák a bilirubin mennyiségét a vérünkben. Ez azért is fontos, mert az újszülöttek sárgasága a bilirubin felhalmozódása miatt történik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?