Különleges leletre bukkantak nemrég a kínai Honan tartomány régészei: egy 4000 éves palota maradványait, valamint egy gabonatárolót tártak fel. A leletek segíthetnek jobban megérteni, milyen volt az élet az ősi Hszia-dinasztia idején.
Az Interesting Engineering szerint az ősi, fallal körülvett város, Hszinmi területén, valamint a Csucsiu templom helyén régóta vizsgálódnak már a régészek. Az aprólékos ásatások során sikerült egy olyan civilizáció nyomaira bukkanni, amelynek tagjairól azt feltételezik, hogy Hszia-dinasztia korában élhettek.
A Csensuj-folyó partján végzett kutatások alapján egy 60x30 méteres döngölt földalapot találtak, amiről úgy vélik, hogy a város ősi palotájának alapja lehetett. Az egész mintegy 1800 négyzetmétert fed le, a közepén jóval magasabban fekszik, az egykori építményt pedig teraszok kolostorok és egy központi udvar szegélyezte.
Li Po, az ásatást végző csapat vezetője szerint az alap és az oszloplyukak alapján egy olyan épületegyüttest képzelnek el, amelynek déli és északi részén teraszok voltak, keleti és nyugati felében pedig kolostorok. Mindez nemcsak az ősi városok elrendezésének megértését segíti, de betekintést nyújt a dinasztia idején a paloták építészeti fejlődésébe is.
Mindeközben a templom helyén gabonatároló nyomaira bukkantak. Fang Lihszia, az ásatás vezetője szerint a felfedezés a szárazföldi mezőgazdaság, a gabonatárolási technikák és az ókori észak-kínai mezőgazdasági építészet történeti fejlődését segíthet feltárni.
A kutatók számára kifejezett kihívás, hogy pontosabb képet kapjanak a Hszia-dinasztiáról, azt ugyanis rengeteg mítosz övezi. A kézzelfogható bizonyítékok azonban pontos képet adnak arról, hogy milyen is lehetett az élet évezredekkel ezelőtt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció. Forrás: AFP)