A víz nagy úr – és ezt kontinensünkön is megtapasztalhatjuk. Azonban a pusztító nagy árhullámokra fel lehet készülni, és egy új tanulmány érdekes módszert kínál ehhez.
Osztrák kutatók érdekes megfigyeléssel álltak elő: ha egy, a szokottnál tágabb képet vizsgálunk, jobban megjósolhatók az árvizek. Tanulmányuk kontinensünkre összpontosított. Európa-szerte több mint 8000 mérőállomásról elemezték a folyóvízhozamra vonatkozó megfigyeléseket. Az elemzett adatok 1821-től 2021-ig terjedtek. Meglepő módon a közelmúltbeli megaárvizek 95,5 százaléka a kontinens hasonló helyein lezajlott korábbi árvizek becsült tartományába esett. Más szóval, a nagy árvizek 95,5 százaléka előre jelezhető a kontinentális szintű adatok alapján.
„Ha egyszerre több terület történelmi árvízi adatait nézzük, egy minta kezd kirajzolódni. A lokálisan meglepő „megaárvizek” gyakran nem is olyan meglepőek, ha figyelembe vesszük a hasonló régiókban korábban tapasztalt árvizeket is. Ha elég adatot nézünk meg, a helyi léptékű statisztikai kiugró érték kontinentális léptékben – mondhatni – elvárhatóvá válik” – írják a kutatók.
Fontosnak tartják, hogy az érintettek ne csak a földrajzilag szomszédos területeket vegyék figyelembe, hanem a hasonló adottságokkal rendelkező területeket is – ezek akár távolabb is elhelyezkedhetnek. „Alapvető fontosságú, hogy túllépjünk a nemzeti árvízkockázat-értékelésen, és megosszuk a megaárvizekkel kapcsolatos információkat országonként és a kontinensen, hogy csökkentsük előfordulásuk meglepetését, és ezzel életeket mentsünk meg” – teszik még hozzá.
A nemzeti határok átlépésével és az európai árvízi eseményekből való tanulással lehetővé válik a meglepetés elemének csökkentése és a felkészültség növelése. Ez a megközelítés nemcsak életeket menthet meg, hanem az árvízkockázat-kezelés szélesebb körű megértését is javíthatja.
Egyelőre még nem világos, hogy ezek az észrevételek adaptálhatók-e más kontinensekre is. De az az ötlet, hogy nagyobb léptékű adatokat nézzenek meg az áradások előrejelzésére, megalapozottnak tűnik, és mindenképpen előnyökkel járhat. Jelentősen csökkenthető a megaárvíz előfordulásának meglepetéstényezője, növelhető az árvízkockázati tudatosság, és globális szinten fokozható az árvízkockázat-kezelés.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.