Tech hvg.hu 2023. december. 29. 12:03

Érdekes pszichológiai kísérlet bizonyítja, miért nem lehet csak úgy átverni a babák agyát

A japán Hokkaidói Egyetem kutatói szerint a hat hónaposnál fiatalabb babák agya még nem úgy dolgozza fel az információt, mint az idősebbek vagy a felnőttek. Ennek köszönhető, hogy az optikai csalódásoknak nem dőlnek be.

A Proceedings of the Royal Society B című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint a hat hónaposnál fiatalabb babákat nem lehet becsapni olyan bűvésztrükkökkel, amiknek az idősebb társaik vagy a felnőttek bedőlnek. Curimi Suma, a tanulmány társszerzője szerint ennek az az oka, hogy az ilyen idős babák agyában az információfeldolgozás még nem fejlődött ki teljesen, így az idősebbekhez képest eltérő feltételezéseik vannak az általuk látott dolgokról.

A kutatók piros és zöld pöttyöket mutattak a kijelzőn az öt-nyolc hónapos csecsemőknek. Az egyik színű pöttyök a kijelző közepén felfelé, a szélein pedig lefelé mozogtak, míg a másik színűek épp fordítva. Amikor egy felnőtt a képernyő közepére néz, egy optikai csalódást érzékel: azt látja, mintha az egyszínű pöttyök mind ugyanabba az irányba mozognának.

Pixabay / UyarM

Hogy kiderüljön, ez a legkisebbeknél is így van-e, egy olyan kijelzőt néztek a gyerekek, ahol csak egyszínű pöttyök jelentek meg. Ezek vagy egy irányba mozogtak, vagy középen egy irányba, oldalt pedig másikba.

Mivel a picik hajlamosak hosszabb ideig nézni az ismeretlen dolgokat, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a fiatalabbak még nem érzékelik az optikai csalódást. Ehelyett pontosan érzékelik, melyik szín merre mozog.

Ezért nagyon nem mindegy, hogy mennyit beszélnek a szülők a gyerekükhöz

A jelek szerint azoknak a gyerekeknek az agyában, akikhez többet beszélnek a felnőttek, több mielin termelődik. Ez nemcsak védi az idegsejteket, de az általuk leadott jel is erősebb lesz miattuk.

A The Guardian idézi Paul Bayst, a Cambridge-i Egyetem – kutatásban nem részt vevő – szakértőjét, aki szerint ami az agyunk által érzékelt dolgot befolyásolja az, hogy a világgal kapcsolatos elvárásunk a fejlődés során beágyazódott az agyunkba. Ezek alapján a kísérlet azt bizonyítja, hogy a kicsik agyában még nem épültek fel a világgal kapcsolatos elvárások.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.