Tech hvg.hu 2023. december. 26. 19:03

Titkos és kicsit ijesztő belső projektet dédelget a Google, íme a kiszivárgott részletek

Úgy hírlik, valami érdekes tevékenységre fogja be a Google a Gemini mesterséges intelligenciát: az Ellmann kódnevű projekt elmesélné vagy inkább feldolgozná a felhasználó életét. Vannak, akik ezt ijesztőnek tartják.

Nemrégiben osztottuk meg a hírt, hogy itt a Google új mesterséges intelligenciája, a Bardnál is okosabb Gemini, amelynek egyik kiemelkedő tulajdonsága, hogy multimodális, ami azt jelenti, hogy képes feldolgozni és megérteni a szövegen kívüli információkat, beleértve a képeket, videót és hangot. Most pedig arról szólnak a pletykák, hogy a segítségével érdekes és titkos projekten dolgoznak a Google boszorkánykonyhájában. Az újdonság egy élettörténet-mesélő, amit az Ellmann – egyelőre belső – elnevezéssel illetnek. A névválasztás nem véletlen, Richard David Ellmann író és irodalomkritikus adta hozzá az ötletet, aki egyébként James Joyce életének és munkásságának átfogó életrajzáról volt híres.

De mi is ez az Ellmann-projekt? Nos, az Ellmann fotókat, keresési lekérdezéseket és potenciálisan egyéb tárolt információkat elemez, hogy azonosítsa a jelentős eseményeket, kapcsolatokat és személyes érdeklődési köröket. Nagy nyelvi modellt, például a Google Geminijét alkalmazná az adatok értelmezésére, az összefüggések feltárására és mélyebb jelentésekre következtetve a látszólag eltérő információkból.

Az elemzés egy „Ellmann Chat” nevű társalgási felületet vezérelne, amely lehetővé tenné a felhasználók számára, hogy kérdéseket tegyenek fel saját élettörténetükkel kapcsolatban, és abszolút személyre szabott válaszokat fognak kapni. Ezt a Google úgy képzeli el, mint egy „ChatGPT-t, ha az mindent tud a felhasználó életéről”. Lenyűgöző, bár kissé megdöbbentő kilátás, tekintve azt a hihetetlen mennyiségű adatot és személyes információt, amelyet a Google már így is tud a legtöbb internetfelhasználóról. A tényszerű felidézésen túl Ellmann összefoglalhatja a felhasználói preferenciákat, például a kedvenc tevékenységeket vagy az ételválasztást, adatminták és trendek alapján. Összességében tehát ahelyett, hogy csak megválaszolná a kérdéseket, és segítene a hétköznapi dolgok elvégzésében, a titkos Google-kezdeményezés célja, hogy egy „madártávlati képet” rögzítsen a felhasználó életéről. Olyan dolgokat is ismerhet a felhasználóról, amit valójában sohasem osztottak meg vele.

YouTube/AI Revolution

Ijesztőnek tartja? Nincs ezzel egyedül. Már most komoly aggályokat vet fel a mesterséges intelligencia ilyen hatalmas, a személyes adatokhoz való hozzáférésének biztosítása. A Google ugyan állítja, hogy a felhasználók adatainak védelme a legfontosabb, de hogyan működnek akkor Ellmann algoritmusai? Befolyásolhatnánk-e, hogy mit tanul és mit oszt meg? Ezekre a kérdésekre egyelőre még nincsenek válaszok.

Persze az is igaz, hogy az Ellmann egyelőre egy szigorúan házon belüli projekt, és még nem erősítette meg a Google, hogy hozzáférhetővé teszi-e bármikor a nyilvánosság számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.