Az eddigi legjobb állapotban lévő moszaszaurusz-csontvázat 17 éve találták meg, de csak nemrég fejezték be vizsgálatát, így most derült fény néhány igen érdekes jellemzőjére.
Különleges maradványra bukkantak a japán paleontológusok az Aridagawa folyó mellett Wakayama prefektúrában még 2006-ban, vizsgálatát csak nemrég fejezték be – számolt be róla az Interesting Engineering. A Journal of Systematic Palaeontology című tudományos lapban megjelent publikáció szerint egy jól konzerválódott „tengeri sárkány” maradványait sikerült feltárni. A moszaszaurusz-félék családjába tartozó őslény egy óriási tengeri hüllő volt, ami nagyjából 72 millió évvel ezelőtt úszkálhatott a Csendes-óceán vizében.
A Wakayama Soryu név, melyet először adtak neki, magyarra fordítva annyit tesz: kék sárkányt.
A kutatók eredetileg megkövült gerincteleneket kerestek, ehelyett azonban fekete kövületeket fedeztek fel a homokkőbe ágyazva. Csak mikor közelebbről megvizsgálták, akkor derült ki, hogy moszaszaurusz csigolyájáról van szó. A mintát az amerikai Cincinnati Egyetem kutatói is alaposan megvizsgálták, és az ősi tengeri ragadozónak szokatlan fizikai tulajdonságait fedezték fel.
Kiderült, hogy az ősi állat extra hosszú úszókkal rendelkezett, amelyek valószínűleg abban segítették őt, hogy hajlékonyabb legyen. Ennek köszönhetően végül a Megapterygius wakayamaensis lett a hivatalos neve, ami magyarul nagy szárnyast jelent.
A hasonló állatoktól a mostani cápákéhoz hasonló, hatalmas hátúszója különböztette meg.
A kutatók úgy vélik, a mai delfinek és bálnák rokonságban állhatnak a moszaszaurusszal.
Az állat kihalását ugyanaz okozta, mint ami a dinoszauruszok korának végét is jelentette.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.