Tech hvg.hu 2023. december. 22. 08:03

92 265 ember vizsgáltak meg, és kiderült: létezik hosszú influenza, és igen kockázatos

Amerikai kutatók szerint a hosszú Covidhoz hasonlóan hosszú influenza is létezik, és szintén komoly kockázatokat rejt magában.

Egy friss kutatás szerint azok, akik influenzavírus okozta megbetegedés miatt kerülnek kórházba, nagyobb eséllyel vannak kitéve hosszú távon jelentkező egészségügyi problémáknak. Vagyis lényegében a hosszú Covidhoz hasonló állapot jelentkezhet náluk – írja a The Guardian.

Ziyad Al-Aly, az amerikai Washington Egyetem kutatója szerint míg a hosszú influenzánál elsősorban a tüdővel kapcsolatos megbetegedések tapasztalhatóak, a halálozás és a tartós megbetegedés kockázata ugyanúgy magasabb volt a fertőzést követő hónapokban, mint az azt megelőző 30 napban.

A Lancet Infectious Diseases című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint Al-Aly és munkatársai 81 280 Covid-fertőzés miatt kórházba került amerikai, valamint 10 985 szezonális influenzával kórházba került beteg orvosi adatait elemezték. A kutatók legalább 18 hónapon át követték nyomon az egészségi állapotukat, hogy meghatározzák a halálozás kockázatát, az újbóli kórházi kezelésüket, valamint 94 egyéb egészségügyi paraméterüket, amely a szervezet fő szervrendszereit érinti.

Nagyanyáink esküdtek rá, de tényleg segít megfázáskor a tyúkhúsleves?

Bizonyára sokan hallották már a jótanácsot: megfázáskor, influenza esetén „életmentő" lehet egy jó tyúkhúsleves. Ez a gyógymód generációról generációra terjed, de vajon tényleg van tudományos alapja?

Megállapították, hogy a halálozás és a tartós megbetegedés több mint fele a fertőzést követő hónapokban következett be. Azt is leírták, hogy bár az influenzafertőzéssel kapcsolatos hosszú távú tünetek elsősorban a tüdőre összpontosultak – ilyen volt például a légszomj vagy a köhögés –, mindkét csoportban nagyobb volt a fáradtság, a szív- és érrendszeri, az emésztőrendszeri és neurológiai problémák, valamint az ezekhez kapcsolódó tünetek kialakulásának kockázata.

A lap hangsúlyozza, az a tanulmányból nem derül ki, hogy a megfertőződött, de kórházi kezelésre nem szoruló influenzások esetében mennyire helytállóak a kutatók megállapításai. Al-Aly szerint jelenleg az elsődleges cél az, hogy csökkentsék a kórházi kezelésre szorulók arányát, ami a jelek szerint csökkentheti a kitettséget a hosszú távú egészségügyi problémákkal szemben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.