A járművek levegőszennyezése többféleképpen is rossz hatással vannak az emberi szervezetre. Nemrégiben egy újabb bizonyíték látott napvilágot arra vonatkozóan, hogy a kipufogógázoknak való kitettség a vérnyomást sem kíméli.
A Washingtoni Egyetem egyik orvosa még évekkel ezelőtt bizonyította, hogy a kipufogógázoknak való kitettség szabályozott környezetben növeli a vérnyomást. Most továbblépett, és arra volt kíváncsi, hogy valós környezetben is reprodukálhatók-e az eredmények.
Az általa vezetett kísérletekbe, amelyről az Annals of Internal Medicine folyóiratban számoltak be, 22 és 45 év közötti egészséges résztvevőket vontak be, akiknek csúcsforgalomban kellett autózniuk Seattle-ben, miközben figyelték a vérnyomásukat. Egyes autókba közúti levegőt engedtek be, míg volt olyan autó, amelyet kiváló minőségű szűrőkkel szereltek fel.
A vizsgálatban részt vevők nem tudták, hogy tiszta levegőt vagy közútit lélegeznek-e. Kiderült, hogy a szennyezett levegő belélegzése több mint 4,5 higanymilliméterrel megnövelte a vérnyomást a szűrőkkel való levegőhöz képest. A vérnyomás-növekedés gyorsan megtörtént, egy órán keresztül tetőzött, és egy teljes napon át stabilan megmaradt.
A vérnyomás-növekedés mértéke, mutatnak rá a szakemberek, körülbelül annyi, mint amit az embernél látni lehet, aki alacsony sótartalmú étrendről magas sótartalmúra vált. „Tudjuk, hogy a vérnyomás akár ilyen szerény emelkedése is, mivel emberek millióinak van naponta ilyen kitettsége, lakossági szinten a szív- és érrendszeri betegségek jelentős növekedésével jár együtt" – véli a vezető kutató. Mindez összhangban van azzal az egyre terjedő felfogással, a levegőszennyezés hozzájárul a szívproblémákhoz.
Az ultrafinom, 100 nanométernél kisebb átmérőjű részecskék, túl kicsik ahhoz, hogy észrevegyék őket. Általában a közlekedéssel összefüggő légszennyezésben észlelik ezeket, és a kísérletek során a kutatók azt találták, hogy a szűretlen levegőben magas ezen részecskék aránya. Ez arra utal, hogy nagyon fontosak lehetnek a vérnyomás befolyásolásában, de ez további kutatást igényel.
Mikroszinten a tanulmány azt sugallja, hogy javítani kell a szűrést a járművekben. HEPA szűrő hiányában a legtöbb autó nem képes felfogni a kívülről érkező, esetleg káros részecskéket. Ráadásul nem csupán az autókkal kapcsolatban van probléma. Sokan lélegeznek be közlekedési eredetű levegőszennyezést, akár gyaloglás vagy kerékpározás közben.
A testben zajló eseményeket illetően a vezető kutató úgy véli, hogy ez egyfajta mini harc-vagy menekülés reakció: amikor a kis részecskék valakinek a tüdejébe vagy a véráramba jutnak, a szervezet fenyegetésként fogja fel őket. Egyelőre nem világos, hogy mit jelent hosszú távon ez a vérnyomás-ugrás, különösen annak fényében, hogy 24 óra elteltével a kísérletbe bevontak vérnyomása még mindig emelkedett volt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.