Tech hvg.hu 2023. december. 15. 11:03

Rájöttek a reggeli rosszullétek okára, kezelhető lehet a probléma

Amerikai kutatók arra jutottak, hogy a magzat által termelt GDF15 hormonra a nők egy része rendkívül érzékenyen reagál, és ez áll a reggeli rosszullétek mögött.

A terhesség egyik nem kívánatos mellékhatása az első trimeszterben tapasztalható reggeli rosszullét. Ennek kivédésére, vagy legalábbis a hányinger csökkentésére rengeteg házi praktika létezik, melyek hatásossága gyakran kétséges. Ami viszont biztos: azt még az orvosok sem tudták megmondani, hogy pontosan mi okozza a tüneteket.

A helyzet minap változott, amikor megjelent Dél-Kaliforniai Egyetem kutatóinak tanulmánya a Nature című tudományos lapban. Ebből kiderül, a magzat által termelt hormon az, ami a terhesség alatt hányingert és hányást válthat ki. Ez bizonyos esetekben olyan súlyos probléma lehet, hogy a kismama kórházi kezelésre szorul – emlékeztet a The Guardian.

Azok a nők, akikben alapvetően alacsonyabb a GDF15 nevű hormon, a terhesség első szakaszában sokkal érzékenyebben reagálhatnak rá – véli Marlena Fejzo, tanulmány vezető szerzője.

Shutterstock

A hányinger és a hányás a nők nagyjából 80 százalékát érinti a terhesség egy bizonyos szakaszában. A nők körülbelül 2 százalékánál jelentkeznek extrém rosszullétek. Ezt a szakirodalom hyperemesis gravidarumként (HG), vagyis vészes terhességi hányásként ismeri. Súlycsökkenéshez, kiszáradáshoz, így pedig kórházi kezeléshez vezethet.

Fejzo szerint bár léteznek különféle terápiák a probléma kezelésére, mivel a tudomány eddig nem tudta pontosan a kiváltó okot, így pontos kezelést sem javasolhatott.

Mivel a reggeli rosszullétek a vizsgálatok szerint a GDF15 nevű hormonhoz köthetők, így a hormonszint csökkentésével, vagy a működésének blokkolásával a kismama állapota is jelentősen javítható lehet. Az is megoldás lehet, hogy az érintettek a terhességet megelőzően átesnek egy hormonterápián, ami felkészíti a szervezetüket a GDF15 szintjének megemelkedésére.

Megdöbbentő eredmény született, amikor megvizsgálták terhesség előtt álló nők vitaminszintjét

Brit, új-zélandi és szingapúri kutatók nemrég arra voltak kíváncsiak, a terhességet tervező nők szervezetének milyen a vitaminháztartása. Az eredmény nem túl szívderítő.

Terhesség nélkül a GDF15 minden szövetben termelődik, de csak kevés. Az ezt kódoló gén mutációjával rendelkező nők esetében azonban szokatlanul alacsony lehet a hormon szintje. A tanulmány szerint náluk magasabb a HG kockázata, ha rövid idő alatt nagy mennyiségű GDF15-nek vannak kitéve.

A kutatók egérkísérletek alapján arra jutottak, hogy ha a leendő kismama terhesség előtt alacsony dózist kap ebből a hormonból, az kivédheti a reggeli rosszulléteket. A jövőben kismamákon is kipróbálnák az elméletet, amely végső soron segíthet kiküszöbölni a reggeli rosszulléteket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?