Tech hvg.hu 2023. december. 15. 06:58

Meghalt Orosz László, a BME legendás oktatója

A fizikus országos ismertségét egy egyetemi kifakadásának köszönheti, de a BME Gyerekegyetem programjának oszlopos tagjaként is maradandót alkotott.

Rövid, súlyos betegség után életének 76. évében elhunyt Orosz László, a Budapesti Műszaki Egyetem Fizikai Intézet legendás oktatója – közölte a BME Természettudományi Kara csütörtökön.

Orosz, aki az egyetem közleménye szerint a „tudományos ismeretterjesztés és az áltudományok elleni küzdelem terén végzett sokoldalú munkájával több ezer fiatalnak mutatott példát”, az egyetemi tanulmányait a BME Villamosmérnöki Karán végezte.

A diploma megszerzése után, 1971-ben hívták meg a Fizika Tanszékre. Tudományos témáit polikristályos fémek rugalmas tulajdonságainak mikrofizikai vizsgálatában, szekunder ion emissziós jelenségek elméleti leírásában, illetve egyszerű fémek felületi elektronsűrűségének a tanulmányozásában találta meg.

A pásztázó alagútmikroszkóp sűrűségfunkcionál elmélettel történő leírásában elért eredményeit az 1990-es doktori disszertációjában foglalta össze.

2012-ben a BME Fizika Tanszék egyetemi docenseként vonult nyugdíjba, azóta címzetes egyetemi docensként segítette a Tanszék oktatási és tudománynépszerűsítő tevékenységét.

Orosz László neve azok számára is ismerős lehet, akiket nem tanított, ugyanis több előadásrészlete is virális lett a YouTube-on.

Egy 2016-os interjúban a fenti kiakadásával kapcsolatban arról beszélt a 444-nek, hogy 25 percenként fel kell rázni valamivel a hallgatókat, mert a közoktatásban nem készültek fel az intenzív figyelemre, úgyhogy ha kell, verbális presszióval ébreszti fel őket.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.