Indiai kutatók számítása szerint az aktuálisan zajló, 25. napciklus 2024 elején érhet el eddigi csúcsára, és ezt a földi kommunikációs rendszerek felhasználói is megérezhetik.
A Nap tevékenysége ciklusokra osztható fel. A központi csillagunk jelenleg – a megfigyelések kezdete óta – a 25. ilyen ciklusánál jár, ami 2019 decemberében kezdődött. Mivel egy ilyen ciklus – felfutással, tetőzéssel és lefutási időszakkal – 11 éven át tart, a szakemberek úgy vélik, hogy a mostani tetőzése 2024 elejére várható – írja az Interesting Engineering.
A napciklusokat a napfoltok és a napkitörések száma és intenzitása határozza meg. Minél több a napfolt, annál aktívabb a csillag, és annál több napkitörésre lehet számítani.
A mostani, 25. ciklusról úgy gondolták, hogy egy gyenge ciklus lesz. Az indiai IISER kutatói azonban összefüggést fedeztek fel a Nap mágneses tere és a napciklus között, ami arra utal, hogy a jövő évben igen intenzív tevékenységet várhatunk majd a csillagunktól. Az erről szóló értekezés a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos folyóiratban jelent meg.
A kutatók a földi teleszkópok által több évtizeden át rögzített adatai alapján jutottak erre a következtetésre. Ha a kalkulációjuk pontos, akkor az alátámaszthatja azt a feltételezést, hogy a napfoltok valójában a naptevékenységek katalizátorai, nem pedig eredményük.
Ezt sugallja a Waldmeier-hatás néven ismert elmélet, ami szerint a napfoltok számának növekedése és csökkenése a napciklus során nem szimmetrikus. Ezek szerint a napciklus tetőzését lassan és folyamatos növekedés mellett éri el az égitest, míg a minimumát gyorsan és hirtelen.
Óriási napkitörés érte el a Földet, sikerült videóra venni
A kommunikációban is zavart okozott az a hétvégi napkitörés, amely a legerősebb, X-osztályos besorolást kapta a csillagászoktól.
A Waldmeier-hatás okai egyelőre nem ismertek, de a jelenségnek valószínűleg a Nap mágneses mezőinek változásához lehet köze.
A naptevékenységgel kapcsolatban arra figyelmeztetnek, hogy a kitörések hatással lehetnek a Föld magnetoszférájára, ionoszférájára és a felső légkörre, valamint megzavarhatják a rádiókapcsolatot és a GPS-rendszereket is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.