Tech hvg.hu 2023. december. 12. 09:03

Ezért érdemes szedni magnéziumot

A paracetamol az egyik leggyakrabban használt hatóanyag a gyógyászatban, ám bevitele májkárosodáshoz vezethet. Úgy tűnik azonban, hogy ezt meg lehet akadályozni.

Amerikai és kínai kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a magnézium pótlását szolgáló étrend-kiegészítők enyhíthetik az acetaminofen, vagy más néven a paracetamol májkárosító mellékhatását. Laboratóriumi állatkísérletekkel bizonyították, hogy a magnézium befolyásolhatja a bélflórát, és ez pozitív hatással van a májra is.

A paracetamol önmagában vagy más gyógyszerekkel kombinálva az egyik legszélesebb körben használt hatóanyag a világon. A láz mellett csillapíthatja az enyhe és a közepes fájdalmat is. Viszont túlzott alkalmazása nem kívánt mellékhatásként akut, vagy akár életveszélyes májkárosodáshoz is vezethet.

A problémát a hatóanyag emésztése okozza. A CYP2E1 enzim a paracetamolt olyan melléktermékre bontja le, amely egy bizonyos koncentrációban már károsíthatja a májat. Adott a lehetséges megoldás: biztonságos módon gátolva az enzimet a paracetamol-kúra közben a máj megvédhető. Sőt, még a gyógyszer is hatékonyabb lehet ennek köszönhetően.

Rawpixel

A kutatók a Cell Host and Microbe című tudományos lapban közölt publikációban arról írnak, hogy miként tudja ezt a magnézium megtenni. A szakemberek abból indultak ki, hogy a magnézium fontos kölcsönhatásba léphet a bélben lévő mikrobákkal, így fejtve ki a jótékony hatását a májra is. Egerekkel és sertésekkel végeztek kísérleteket, melyek során magnéziumpótlót szedő emberek mikrobiomját oltották be az állatok bélrendszerébe, majd nagy adag paracetamolt adott nekik.

A csapat úgy találta, hogy a magnézium képes megelőzni a paracetamol szedésével összefüggő májkárosodást azáltal, hogy metabolikus változásokat idéz elő a bél mikrobiomjában. A tapasztalatok szerint magnézium serkentette a Bifidobacterium nevű bélbaktérium anyagcseréjét: ez megemelte az indol-3-karbonsav (I3C) nevű vegyület szintjét, ami pedig természetes módon inaktiválta a CYP2E1-et.

Működik az európai széklettranszplantáció, új esélyt kaphatnak a betegek

A brit King's College London kutatói szerint a májzsugorban szenvedő betegek számára is hatékony kezelést jelenthet a széklettranszplantáció.

A kutatók az emberekre nézve is biztató állatkísérletek után most azon dolgoznak, hogy embereken is kipróbálhassák a dolgot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.