A sírhelyként szolgáló Menga Dolmen a spanyol kutatók szerint a megalitikus építkezés csúcsteljesítménye volt.
Dél-Spanyolország egyik legismertebb emlékhelye a Menga Dolmen, egy hatalmas építmény, ami a számítások szerint ie. 3750–3650 közötti időből származik, vagyis már több mint 5700 éves lehet. A kutatók a struktúra friss vizsgálatainak során arra jutottak, hogy a neolitikum egyik legkülönlegesebb építményével van dolgunk.
A fedőkő nagyjából 150 tonnát nyom. A Madridtól nem messze található Alcalái Egyetem kutatói úgy tartják, ez a korszak második legnagyobb építészeti eleme. A kő felállításához komoly technikai készségre és logisztikai szervezésre volt szükség – írja az IFLScience.
A Scientific Reportsban ismertetett rétegelemzés és a kőzettani vizsgálatok során azt is megállapították, hogy az itt használt kövek leginkább kalkarenitek. Ezek üledékes kőzetek, melyeket nagyon nehéz károsodás nélkül szállítani. A Menga Dolment építőinek nagyon körültekintően kellett eljárniuk.
A tanulmány szerzői szerint emellett a fa megmunkálása, valamint a kötélkészítés terén is igen pontosnak kellett lenniük a dolgozóknak, hogy az építmény elkészülhessen, de több más dologra is figyeltek az építéskor.
Egyfelől az építmény tökéletesen illeszkedik a közeli hegyhez, másfelől pedig úgy tájolták, hogy a napfelkelte összetett fény- és árnyékmintákat hozzon létre. Ha mindez nem lett volna elég, a domb tetején, ahová épült, sokkal stabilabb a talaj, mint a környező területeken.
Mindezek alapján a szakemberek úgy látják, hogy a Menga Dolmen megépítése a megalitikus építkezés csúcsteljesítménye volt, valószínűleg nemcsak Ibériában, de egész Európában is.
Eközben könnyen lehet, hogy a korábban a világ legrégebbi építményének kikiáltott indonéz piramist nem is emberi kéz építette.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.