Nem mindenki válik meg okostelefonjától csak azért, mert beruházott egy újabb modellre. Azonban nem mindegy, hogy milyen bánásmódot kap ez a régebbi telefon.
A gyártók folyamatos nyomásának engedve, sokan cserélik ki néhány évente okostelefonjukat, táblagépüket. A régebbi, még működőképes modellt esetenként elajándékozzák a családjukban valakinek, esetleg élnek a gyártók, szolgáltatók becserélési lehetőségivel, viszont szép számmal akadnak olyanok is, akik megtartják a régi készüléket. Ez ugyanis egyfajta biztonságot jelent, ha az új eszközzel történne valami.
Van viszont egy alkatrész, amiről nem szabad elfeledkezni, és ez a lítium-ion akkumulátor. Valóban csodálatos találmányról van szó, jegyzi meg a ZDNet, hiszen hihetetlen erőt hordoznak magukban, biztonságosak és több száz lemerülési ciklusért cserébe sem várnak el túlzott gondoskodást. Ha viszont a szóban forgó tartalékeszköz egyszerűen csak bedobja egy fiókba, és a telefon ott lesz hónapokig, esetleg évekig, akkor azzal nagyon rosszat tehet az akkumulátornak. Érdemes megfogadni az Apple tanácsait az ilyen termékek hosszú távú tárolásáról.
Yettel: 100 magyarból 55 veszélyes használt mobilt tart otthon
A tavalyi évhez képest ugyan kevesebben, de még mindig a magyarok több mint fele tárol az otthonában használaton kívüli mobiltelefont - derült ki a Yettel országos, reprezentatív kutatásából -, pedig az öregedő akkumulátor veszélyes is lehet a környezetre, és akár tüzet is okozhat otthonunkban.
A készülék számára az 50 százalékos feltöltöttség a legjobb. Ha teljesen feltöltött állapotban pihen az eszköz, az lerövidítheti az akkumulátor élettartamát, viszont ha túl alacsony a töltöttsége, akkor az akkumulátor annyira lemerülhet, hogy már nem is lehet feltölteni. Az eszköz mindenképpen legyen kikapcsolt állapotban, legfeljebb 32 fokos, nedvességtől mentes helyen. Fél évente ellenőrizze a készüléket, olyankor mindig töltse fel újra 50 százalékra (de ez a töltés gyakrabban is megismételhető).
A ZDNet ezeken kívül ad még néhány jó tanácsot. Például hogy érdemes szöszmentes ruhába tenni a készüléket, és berakni egy zárható nylon tasakba. Még jobb ha ebben egy kis nedvességszívó szilikagél tasak is van. Semmiképp se kerüljön a telefon túlságosan hideg környezetbe (mínusz 20 fok körül), mert ez komolyan károsíthatja az akkumulátort. Ha amúgy is feltölt félévente 50 százalékra az akkumulátort, akkor használja ki ezt a lehetőséget az esetlegesen elérhető szoftverfrissítés futtatására, valamint az alkalmazások frissítésére. Tartsa a töltőkábelt a készülék mellett, ami megkönnyíti az újratöltést. Ha úgy találja, hogy eltelt egy év vagy 18 hónap, és nem használta a készüléket, akkor nagyon jó esély van arra, hogy soha többé nem fogja használni, ami jó alkalom lehet az eszköz el- vagy továbbadására.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.