A Kijevnek leszállított nyugati fegyverrendszerek ugyan erősebbé tették az ukrán hadsereget, de a nagyfokú elektronikus kitettségük komoly problémát is jelent, különösen a fronton működő orosz zavaróállomások miatt.
Az ukránok legfontosabb feladata, hogy megoldást találjanak az orosz elektronikus hadviselés jelentette kihívásra – derül ki a CNN cikkéből.
Bár ezt a taktikát mindkét oldal használja, mégis az oroszokra jellemzőbb inkább, illetve ők aratnak vele nagyobb sikereket. Ennek elsősorban az az oka, hogy az elektronikus hadviselést ugyan eleinte egymás kommunikációjának zavarására próbálták a felek használni, de a nyugati fegyverrendszerek megérkezését követően az oroszok gyorsan váltottak és onnantól kezdve a műhold-vezérléses HIMARS és Excalibur 155-ös okoslövedékek megtévesztésére kezdtek elsősorban utazni.
Erre szolgál a Pole-21 nevet viselő zavarórendszerük, amikkel elsősorban az ellenséges, vezérléssel rendelkező robotrepülőgépek, rakéták és drónok ellen tudnak védekezni azáltal, hogy a rendszer képes elhitetni a GPS-s vezérelt eszközökkel, hogy máshol vannak, mint ahol valójában tartózkodnak. Ennek a következménye pedig értelemszerűen az, hogy ezek a drónok, rakéták célt tévesztenek.
Ez a taktika tette lehetővé többek között, hogy az oroszok eredményesen állják útját a nyári ukrán ellentámadásnak. Az orosz elektronikus hadviselés sikerét elismerte Valerij Zaluzsnij, az ukrán vezérkar főnöke is, aki különösen az Excalibur 155-ös tüzérségi lövedékek GPS-alapú vezérlőjének sérülékenységét emelte ki.
A Pentagon részéről Charlie Dietz őrnagy kommentálta a jelenséget, mint elmondta, az amerikai védelmi tárca számára ismertek az orosz zavarótechnológiák, ám ezek szerinte nem tudták használhatatlanná tenni ezeket a rendszereket. Dietz ugyanakkor elmondta, hogy jelenleg is jelentős erőforrásokat ráfordítva dolgoznak azon, hogy a fegyverrendszerek átalakításával, szoftvereiknek frissítésével semlegesíteni tudják az orosz elektronikus hadviselés hatásait.