Tech hvg.hu 2023. november. 29. 19:03

4 jel, amire figyeljen oda, ha nem akarja, hogy elvesszen a számítógépén tárolt összes adat

Bár sok tekintetben jobbak a HDD-knél, bizony az SSD-k is el tudnak romlani. A jó hír, hogy általában nem egyik pillanatról a másikra hibásodnak meg, és ha figyelünk néhány jelre, még megelőzhetjük a teljes adatvesztést – mutatjuk, melyek ezek.

Az SSD-k mára gyakorlatilag alapvetésnek számítanak a számítástechnikában, és már a belépőszintű számítógépekben is ilyen háttértár az alapértelmezett. A HDD-nél számottevően gyorsabb, halkabb és tartósabb megoldásról van szó. Utóbbi abból is fakad, hogy nincsenek benne mozgó alkatrészek, melyek egy erősebb erőhatásra megsérülhetnének.

Azonban, mint a számítástechnikában semmi, az SSD sem örökéletű, ám más jelek árulkodhatnak a közelgő meghibásodásról, mint a HDD-nél. Utóbbinál akár hallásra is megállapítható volt, hogy valami gond van, ám az SSD esetében más dolgokra kell figyelnünk. Hogy mik ezek, azt a SlashGear gyűjtötte össze.

Egyes fájlok nem olvashatók vagy írhatók

Ha az SSD-n tárolt valamely fájlt nem tudunk megnyitni vagy módosítani, árulkodó jele lehet egy hibának – még ha nem is feltétlenül jelenti azt. Ebben az esetben jó eséllyel szektorhiba állhat a háttérben, mely a meghajtó öregedésével gyakorlatilag elkerülhetetlen.

Hogy mennyire komoly a probléma, azt mi magunk is ellenőrizhetjük Windows alatt: a Start menübe írjuk be, hogy „Parancssor”, de ne nyissuk meg azonnal a találatot: jobb klikkel kattintsunk rá, és válasszuk ki a „Futtatás rendszergazdaként” lehetőséget.

Western Digital

A megnyíló felületen írjuk be a „chkdsk C:” parancsot, majd nyomjuk le az entert. Ez alapértelmezetten az elsődleges rendszermeghajtót fogja ellenőrizni, de természetesen az egyéb meghajtókat is vizsgálhatjuk. Ebben az esetben a „C”-t kell kicserélni a parancsban a vizsgálandó meghajtó betűjére.

Amint lefutott a vizsgálat, látni fogjuk, hány szektorhiba van az adott háttértáron. Minél magasabb ez a szám, annál nagyobb a probléma.

Nem akar betölteni az operációs rendszer

Elég komoly jel, ha már az operációs rendszer betöltése is problémákba ütközik. Előfordulhat, hogy a Windows vagy a Mac csak többszöri próbálkozásra tölt be, vagy már egyáltalán nem – ebben az esetben érdemes SSD-hibára gyanakodni, és megoldást keresni az adatok mielőbbi lementésére.

A hibajavító frissítés után is elvész az adat egyes tárhelyekről, figyeljen oda, ha ilyen SSD-je van

Továbbra is problémák vannak a SanDisk egyes SSD-ivel, most a The Verge munkatársa veszített el 3 TB adatot - egy olyan háttértárral, mely már a gyártó által küldött cseredarab. A neten is sokan panaszkodnak hasonlóra.

Gyakran összeomlik a számítógép

Ugyan a fenti probléma számos hiba jele lehet, melyet nehéz azonosítani, ám sok esetben az elöregedett, vagy meghibásodott SSD áll a hátterében. Gyanakvásra adhat okot, ha csak bizonyos programok vagy fájlok nem nyílnak meg, mint azt már korábban a szektorhibák esetében kifejtettük. Ilyen esetben szintén érdemes ellenőrzést végezni, és ha a hiba nem szűnik meg, vagy sok a szektorhiba, mihamarabb mentést végezni.

Csak olvasni lehet a meghajtót

Ez már egy elég egyértelmű jele annak, hogy közel a vég az SSD számára: ugyan a fájlokat látjuk, és jó eséllyel meg is tudjuk nyitni őket, már semmilyen módosítást nem tudunk végezni. Ilyenkor még az esetek többségében le tudjuk menteni az adatainkat, és érdemes is erre mihamarabb sort keríteni, mielőtt végleg tönkremenne a háttértár. Ez ugyanis ilyen esetben már bármelyik pillanatban bekövetkezhet.

Használhatatlanná válhat a számítógépe annak, aki nem frissít, ha ilyen SSD-je van

Egyes Samsung SSD-k váratlanul csak írható módba válthatnak. A gyártó tud a hibáról, sőt már a szoftverfrissítést is kiadta, ám azt az érintett felhasználóknak kell telepíteniük.

Ugyan az SSD-k sok tekintetben megbízhatóbbak a HDD-nél, néhány dologra ezek is érzékenyek: a váratlan áramszünetek és a meleg, valamint a kiugróan sok írás-olvasás mind gyorsíthatja a meghajtók öregedését. Ha már megtörtént a baj, és egyáltalán nem ad életjeleket az SSD, csak erre szakosodott cégek tudnak (talán) adatot menteni róla, mely egy különösen drága művelet. Érdemes tehát figyelni a fenti jelekre, és megelőzni a bajt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.