A kaliforniai központú Brimstone Energy azt a célt tűzte ki maga elé, hogy csökkentse a cementgyártásból származó szén-dioxid-kibocsátást. Az iparág globális szinten a teljes kibocsátás 8 százalékáért felel.
Talán nem is vesszük észre, de napjainkban már szinte mindenben ott van a beton, és emiatt a víz után ez a második leggyakrabban használt anyag a Földön. A betongyártás ugyanakkor globálisan legalább akkora falatot harap ki a szén-dioxid-kibocsátás tortájából, mint az autók – írja a CNBC.
Ennek hátterében az áll, hogy a beton egyik fő alapanyaga, a cement mészkőből készül, mely tömegének nagyjából 50 százaléka (természetes eredetű) szén-dioxid.
30%-kal erősebb lehet a beton, ha kávézaccot adnak hozzá, de más előnyei is vannak a zaccbetonnak
A környezetnek is jót tesz, és még a betont is lényegesen erősíti, ha a betongyártásba egy speciális eljárással a kávézaccot is bevonják - állítják az RMIT Egyetem kutatói egy friss tanulmányban.
A Brimstone Energy kalcium-szilikát követ használ, mely a mészkővel szemben nem tartalmaz szén-dioxidot, ahogyan a gyártás folyamata során sem keletkezik. A startup 2022 júliusában tanúsítványt is szerzett arról, hogy az általa előállított termék gyakorlatilag megegyezik a hagyományos portlandcementtel.
A startup – mely már 60 millió dollár befektetést zsebelt be – egyelőre még csak egy kísérleti üzem létrehozásán dolgozik, ám ha egyszer skálázzák a gyártást, olcsóbban lehet előállítani az újfajta cementet, mint az eddig használtat.
A cég abban is bízik, hogy az új cement teljesen karbonsemleges gyártási folyamatokhoz vezethet majd a jövőben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.