Tech hvg.hu 2023. november. 13. 13:03

Hatásos az új antibiotikum, ami legyőzheti az évente 82 millió embert megfertőző szupertrippert

Évtizedek óta nem készült új gyógyszer a gonorrhea (kankó, tripper) kezelésére, ami azért baj, mert a rendelkezésre álló antibiotikumokat azonban mostanra ki tudják védeni a kórokozó bizonyos törzsei. Egy új szer több mint ígéretes.

Évek óta komoly veszélyt jelent az úgynevezett szupergonorrhea, ami képes ellenállni a legtöbb antibiotikumnak, így a fertőzést elkapó személy életveszélyes állapotba is kerülhet. Most azonban úgy tűnik, végre van egy gyógyszer, amellyel már nem tud olyan könnyen megbirkózni.

Az IFLScience azt írja, a zoliflodacin nevű hatóanyag már a III. fázisú klinikai kipróbáláson is túl van, ennek eredményét nemrég hozták nyilvánosságra. Évtizedek óta ez az első új antibiotikum a gonorrhea kezelésére.

A kankó és tripper néven is ismert gonorrhea egy nemi úton terjedő fertőzés, amit a Neisseria gonorrhoeae nevű baktérium okoz. Világszerte évente nagyjából 82 millió új fertőzés fordul elő a felnőttek körében.

Bár megelőzhető és gyógyítható, veszélyes: meddőséghez és egyéb – szexuális és reproduktív – egészségügyi problémákhoz vezethet, ha nem kezelik.

Az elmúlt évtizedekben a kórokozó egyre ellenállóbb lett az antibiotikumokkal szemben, így szép lassan megszületett a szupergonorrhoea elnevezés. Ez gyakorlatilag minden elérhető gyógyszernek ellenáll, így szükségessé vált egy újfajta gyógyszer kifejlesztése.

Itt jön képbe az említett zoliflodacin, ami a sejtműködéshez és szaporodáshoz nélkülözhetetlen bakteriális enzimet célozza meg. A nemzetközi kutatásban több mint 900 olyan fertőzött vett részt, akiknél nem alakult ki a betegséggel kapcsolatos szövődmény.

Sikerült meggyógyítani a világ legsúlyosabb gonorrheájával fertőzött férfit

Az ilyen esetekben eddig alkalmazott antibiotikum-terápia nem segített a betegen, végül egy másik hatóanyaggal sikerült legyűrni a fertőzést. Az eset egyben figyelmeztetés is, egyre kevésbé hatékonyak az eddig alkalmazott gyógyszerek az újabb kórokozók ellen.

Az Egyesült Államokból, Belgiumból, Hollandiából, Dél-Afrikából és Thaiföldről származó résztvevők egyetlen tabletta zoliflodacint, vagy izomba beadott ceftriaxont, valamint azitromicin tablettát kaptak. Kiderült, az új szer ugyanolyan biztonságos, mint a jelenleg alkalmazott standard eljárási rend. És nem mellesleg hatékonyan kezeli a problémát – derül ki a Nature-ben publikált eredményekből.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.