Tech hvg.hu 2023. november. 10. 09:48

Sikeres volt a világ első teljes szembeültetése – bár a beteg nem lát vele, de nem is ez volt a cél

Amerikai sebészek sikerrel hajtották végre egy teljes szemgolyó beültetését, amire korábban még nem volt példa.

Történelmi lépés a világ első teljes szemátültetése. A 46 éves Aaron Jamesen még májusban végezték el a beültetést, melyre azt követően került sor, hogy a férfi arcának bal oldala munka közben súlyosan károsodott egy nagyfeszültségű balesetet során. Ez érintette a bal szemét is.

A sérülései súlyossága miatt az orvosok terve először egy részleges arcátültetés volt – ennek részeként úgy döntöttek, megpróbálkoznak egy teljes szembeültetéssel is. A NYU Langone Health sebészcsapata által elvégzett, 21 órás beavatkozás hat hónap múltán már sikeresnek mondható: jól működik a beültetett szemgolyó érhálózata, és a retina is ígéretesnek látszik – írja a Reuters.

„Maga a puszta tény is, hogy transzplantáltunk egy szemet, óriási előrelépés. Ez olyasmi, amiről már évszázadok óta gondolkodnak, ellenben még sosem vitték végbe” – hangsúlyozza a beavatkozás jelentőségét Eduardo Rodriguez, aki a csapatot vezette. (Cikkünk nyitóképén ő látható jobb oldalt, a páciens mellett.)

Mint a szakember megjegyezte, nagyszerű lenne, ha a látás is helyreállna, de egyelőre csak az volt a cél, hogy elvégezzék az operációt magát. Jelen pillanatban ugyanis a szem nem kommunikál a páciens agyával a látóidegeken keresztül.

Mindez – mondta Rodriguez – számos új lehetőséget nyit meg, úgy is, hogy a látás ebben az esetben nem állt helyre.

Aaron James mindvégig tudta, hogy a beavatkozás nem fogja visszaadni a látását. Azért is ment bele a műtétbe, mert az ebből nyert tapasztalatok mentén ezzel is segítheti a következő beteget – aki már akár láthat is. Ez egyébként még az ő esetében sem teljességgel kizárt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.