Csak tavaly több mint 600 ezer szexuális zaklatás történhetett azon az oldalon, melyet most maga az alapító zárt be végérvényesen. A búcsúposzt szavaiból az vehető ki, hogy komoly problémák voltak az oldal körül.
14 év működés után végleg bezárt az Omegle nevű internetes chatszolgáltatás, mely azon alapult, hogy idegenekkel lehetett videós beszélgetést kezdeményezni rajta. A platform leállását maga az alapító Leif K-Brooks jelentette be az Omegle oldalán.
A szolgáltatást 2009-ben indította K-Brooks 18 évesen, és rögtön, bármiféle marketingköltés nélkül nagy népszerűségre tett szert. Tekintettel azonban arra, hogy a felhasználókat véletlenszerűen kapcsolta össze egymással, ráadásul névtelenül, a visszaélések táptalaja is lett a platform – sőt, mint a búcsúposztban olvasható, „elmondhatatlanul szörnyű bűncselekményeket” is elkövettek a használatával.
Noha a népszerűsége az évek során csökkent, az előző hónapban még mindig 50 millió körüli látogatószáma volt, mint azt a SimilarWeb elemzőcég adatai nyomán a TechCrunch megjegyezte.
Leif K-Brooks egyébként hosszasan taglalja búcsúposztban az eredeti céljait az oldallal – például, hogy új emberekkel lehessen megismerkedni –, de a koronavírus-járvány alatt ugrás mutatkozott a rosszindulatú célokra történő használatában.
Ezek miatt egyre több kritikát kapott a platform, és bár az alapító próbálta ezek mentén fejleszteni az oldalt, hogy visszaszorítsa ezeket, de a jelek szerint nem járt sikerrel.
A gyereklányokra éhező férfiakat akcióik közben filmezték
Csapda a neten címmel sokkoló cseh dokumentumfilmet mutatnak be a mozik. Felnőtt férfiak vadásznak 12 éves lányokra az online térben. A filmből oktatási verzió is készült, hogy prevenciós céllal vetíthessék az iskolákban.
Hogy mekkora lehetett a baj, azt jól szemlélteti K-Brooks azon megjegyzése, hogy szavai szerint „az Omegle működtetése már nem volt fenntartható sem anyagilag, sem pszichésen. Őszintén, nem akarok szívinfarktust kapni a 30-as éveimben”.
Michael Salter, az ausztrál Új-Dél-Walesi Egyetem kriminológia-professzora úgy kommentálta a felület bezárását az X-en, hogy az Omegle 2022-ben 600 ezer, gyerekek szexuális zaklatását érintő esetet jelentett. „Elképesztően veszélyes volt, és a világ egy jobb hely lett nélküle” – írta.
Omegle reported 600 000 incidents of child sexual abuse on its site in 2022. It was egregiously dangerous and the world is a better place without it.
— Michael Salter (@mike_salter) November 9, 2023
The fact that it was taken offline by civil action and not state enforcement is an indictment of the weakness of US regulation. https://t.co/dGT28NcgPz
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.