Könnyen lehet, hogy belátható időn belül hatástalanná válik az Egyesült Államok Kína ellen hozott szankciója, a pekingi mérnökök ugyanis olyan processzort fejlesztettek, ami feleslegessé teheti, hogy az Nvidiától vásároljanak be a kínai vállalatok.
Az Egyesült Államok nemrég újabb szigorú szankciókat vezetett be Kínával szemben. Ezúttal a mesterséges intelligenciához kapcsolódó processzorok kereskedelmét tiltotta be 30 napra az USA, hogy a távol-keleti rezsim ne jusson hozzá a chipekhez, amiket egyébként a fegyvereibe is beszerelhet.
A tilalmat az Nvidia érzi meg a legjobban, a vállalat ugyanis rengeteg MI-processzort szállított Kínába.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a kínai Csinghua Egyetem mérnökei egy olyan processzort fejlesztettek ki, amelyről állítják, hatékonyabb, mint az Nvidia A100-es egysége. Az ACCEL nevű fejlesztés fotonikus technológián alapul. Ez lehetővé teszi a vizuális információk gyorsabb és alacsonyabb energiaigényű feldolgozását.
Az ilyen technológiát használó rendszerek kidolgozása azonban nem egyszerű, mivel az adatok átkonvertálása energiaigényes folyamat, nem is beszélve arról, hogy igen sok a hibalehetőség a rendszerben.
A kutatók számítása szerint a chip másodpercenként 78,4 kvadrillió műveletet tud végrehajtani csupán 1 W teljesítménnyel. A mélytanulási feladatok végrehajtásához másodpercenként 4,6 kvadrillió műveletet végez el a chip egyetlen másodperc alatt, míg az Nvidia A100-asa 0,312 kvadrillióval büszkélkedhet. A Nature-ben megjelent tanulmány szerint a chip a viselhető eszközöktől kezdve az önvezető autókon át egészen az ipari alkalmazásig bevethető.
Figyelmeztetést adott ki az FBI: itt az új hidegháború
Az Egyesült Államok legfőbb nyomozóhatósága és a Fehér Ház is úgy véli, a mesterséges intelligencia elhozta az új hidegháború korát. Az ő legnagyobb ellenlábasuk Kína lehet.
A mérnökök a teszt során azt találták, hogy a képek és a videók felismerése is rendkívül gyorsan zajlik. Képességre ugyanolyan a chip, mint egy grafikai vezérlő (GPU), csak sokkal kevesebb áramot fogyaszt.
Fontos megjegyezni, hogy a kínai processzor egy analóg chip, vagyis egy speciálisan meghatározott probléma megoldására készült, és nem lehet úgy bevetni, mint azokat, melyek – általános céllal – például az okostelefonokban és számítógépekben vannak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.