Öt éven át kísérték figyelemmel annak az 500 méhnyakrákos nőnek az egészségi állapotát, akiket egy új terápiás programba vontak be. Az eredmény egészen lenyűgöző.
Áttörését értek el brit kutatók a méhnyakrák kezelésében – jelentették be az Európai Orvosi Onkológiai Társaság (ESMO) éves konferenciáján. A BBC az elhangzottak alapján azt írja, a szokásos sugárterápiás kezelés előtt már elérhető, olcsó gyógyszereket alkalmaztak a betegeken.
Az eredmény magáért beszél: az összesítés szerint a módszer 35 százalékkal csökkenti a halálozás, valamint annak kockázatát, hogy a betegség kiújuljon. Ha azt is figyelembe vesszük, hogy az örök vegyi anyagok miatt egyre több nőnél diagnosztizálják a daganatos megbetegedés ezen formáját, mindez milliók életét mentheti meg.
Rákot okozhatnak a nőknél ezek az örök vegyi anyagok, és egyre több helyen ott vannak
Amerikai kutatók szerint az úgynevezett örök vegyi anyagok kategóriájába sorolt anyagok annyira megzavarhatják a nők hormonműködését, hogy ez rákos megbetegedéshez is vezethet.
A kísérlet során 250 méhnyakrákos nő kapta meg a kezelést. Először paclitaxel és carboplatin hatóanyagokat tartalmazó intenzív hathetes kemoterápiás kezelésben részesítették őket. Ezek után jött a szokásos sugárterápia, ami mellett heti rendszerességgel kaptak cisplatin hatóanyagú készítményt, illetve brachyterápiában részesítették őket. Ez utóbbi egy, a daganat közelébe beültetett sugárforrást jelent.
Egy 250 főből álló kontrollcsoport ehhez képest a szokásos sugárterápiát kapta meg.
Öt évvel a kísérlet után az újfajta kezelést kapók 80 százaléka életben volt, 73 százalékuknál pedig nem újult ki, vagy nem terjedt szét a betegség. A kontrollcsoportban ez az arány 72 és 64 százalék volt.
Mary McCormack, a vizsgálatot végző egyik kutató szerint az elmúlt 20 év legnagyobb előrelépését sikerült elérni a betegség kezelésével kapcsolatban. Ugyanakkor felhívta a figyelmet: valószínűleg nem minden betegnél lehet alkalmazni az eljárást. Az ugyanis egyelőre nem világos, hogy a már előrehaladott állapotban lévő, áttétet kapó betegeknél mennyire hatásos a kezelés.
33%-os helyett 76%-os hatékonyság: egy régi-új módszer hatékonyabb lehet a HPV okozta rák kezelésében
A Glasgow-i Egyetem kutatói egy más problémára már régóta használat módszert próbáltak ki a humán papillomavírus (HPV) által okozott daganatos megbetegedések kezelésére. Azt találták, hogy a hatékonyabb lehet, mint a jelenlegi eljárások.
At Egyesült Királyság Rákkutató Intézete (Cancer Research UK) által finanszírozott módszer kutatói remélik, hogy az eljárást hamarosan a klinikákon is alkalmazni fogják majd.
Iain Foulkes, a szervezet tudósa szerint a kezelés során a legfontosabb mindig az időzítés, vagyis az, hogy még idejében kapják meg azt a betegek. A szakember szerint egyre több bizonyíték támasztja alá azt, hogy a szokásos kemoterápiás- és sugárkezelések előtt alkalmazott gyógyszeres terápia segítségével sokkal hatékonyabban vehető fel a küzdelem a daganatos megbetegedésekkel.
Ráadásul – jegyzi meg Foulkes, – a módszert a világ bármely táján, azonnal lehet alkalmazni, mivel a gyógyszerek olcsók és könnyen hozzáférhetők.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.