Tech hvg.hu 2023. október. 24. 13:03

Három év után most sikerült kijavítani az Excel nevetségesen buta hibáját, amely miatt az emberi géneket is át kellett nevezni

Fellélegezhet a tudomány, a jövőben már nem alakítja okvetlenül dátummá az emberi gének neveit az Excel: kikapcsolhatóvá válik az egyébként kényelmi funkció.

Három éve derült fény a Microsoft Excel egyik igen kellemetlen „hibájára”, mely elsősorban a tudományos világot zavarta. Ez pedig nem más, minthogy a táblázatkezelő szoftver dátumokká vagy más számokká alakítja a gének nevét, és

lássuk be, nem mindegy, hogy MARCH1 (Membrane Associated Ring-CH-Type Finger 1) vagy március 1. szerepel az egyik sorban.

A probléma kezelésére a tudósok 2020-ban elkezdtek új szabályokat kidolgozni, hogy a gének írásmódja „Excel-kompatibilis” legyen, tehát ne akarja a program bármi áron dátummá alakítani őket.

Röpke három évvel később azonban megérkezett a javítás a Microsoft oldaláról is, a napokban kiadott frissítéssel kikapcsolható az automatikus konverzió az Excel beállításaiban. Ha ezt a pipát az Adatok menüpontban kivesszük az „Automatikus adatkonvertálás” menüpontból, akkor a jövőben a különböző adatokat nem fogja automatikusan átalakítani a program.

macOS-en már megjelent bétaként a lehetőség, igaz, a fordítás még nem készült el teljes egészében.
hvg.hu

Egyébként, ha nem szeretnénk minden ilyen műveletnek búcsút inteni, több alpont is van, így a különböző konverziókat be- vagy kikapcsolhatjuk.

Az új lehetőséget a Microsoft már elkezdte kiadni Windows és macOS operációs rendszerek alatt is, ugyanakkor még nem mindenkinél jelent meg – de az előzetes csatornán már bétaként megkezdődött a bevezetése. Várhatóan a következő hónapok során minden felhasználónál megjelenik majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.