Sokszor halljuk, hogy a szorongás és a depresszió hatékony kezelési módja lehet a rendszeres testmozgás is – holland kutatók most ezt vizsgálták, és több érdekes megállapítást is tettek.
A mozgást gyakran tekintik a különböző antidepresszáns gyógyszerek alternatívájaként, vagy legalábbis hatásos kiegészítő terápiájaként. Holland kutatók most tudományosan is a dolgok nyomába eredtek: 141 depressziós és/vagy szorongó emberek részvételével vetették össze a két módszer hatékonyságát.
Az egyik csoport egy futóprogramhoz csatlakozott, míg a másik gyógyszeres (antidepresszáns) kúrán volt. Az eredmények pedig azt mutatják, hogy 16 hét múltán mindkét csoport esetében hasonló mértékű javulás állt be a mentális egészség tekintetében – derül ki a Journal of Affective Disorders folyóiratban publikált tanulmányból.
A vizsgálati időszak végére a résztvevők 44 százaléka tapasztalt egyértelmű javulást a tüneteit illetően, de volt azért néhány lényeges különbség a két csoport között.
A depressziós betegek 27%-át érintheti egy most azonosított altípus, és ez fontosabb lehet, mint gondolná
Egy új kutatás rávilágított, hogy célzottabb depresszió-kezelésekre lehet szükség, miután sikerült felfedezni, mi okozhatja, hogy a megszokott gyógyszeres terápiák olykor miért nem hatékonyak.
Mint a Gizmodo kifejti, akik a mozogtak, azok fogytak is, valamint a vérnyomásuk és a szívműködésük is javult a megelőző állapothoz képest – ezzel szemben esetükben csak 52 százalékuk tartotta magát a programhoz szigorúan, míg ez a gyógyszeres csoport esetében 82 százalék volt. Mindez főleg annak fényében meglepő, hogy a résztvevők alapvetően a futóprogramot részesítették előnyben, nem a gyógyszeres kezelést.
Brenda Penninx, az amszterdami Vrije Egyetem professzora és epidemiológusa, a tanulmány egyik szerzője kifejti: az eredmények alapján mindkét módszernek szerepe lehet a depresszió és a szorongás kezelésében, noha mindkettőhöz egyéni megfontolások és kihívások is kapcsolódnak.
Például – részletezi a szakember – az antidepresszánsok jellemzően biztonságosabbak és hatékonyabbak, és általában ezek számítanak a jobb választásnak. Fontos azonban más opciókat is mérlegelni, lévén nem mindenkinél működnek ezek a készítmények, és sokan nem is szeretnének ilyesmit szedni.
Mágnessel programozták át depressziósok agyát, sikerült meggyógyítani őket
Az amerikai Stanford Egyetem kutatóinak most először sikerült kimutatniuk, miért érzik magukat jobban a depressziósok, ha mágneses impulzussal kezelik az agyukat.
Ugyan a mozgás lehet egy népszerű alternatívája a gyógyszeres kezelésnek, de mint arra az eredmények is rámutatnak, ebben az esetben szükséges lehet az emberek támogatása, hogy tényleg rutinná váljon a testmozgás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.