A TransAstra egy egészen különleges megoldással kezelné az egyre elhatalmasodó űrszemét-problémát: speciális zsákokkal gyűjtené be, majd hozná vissza azokat a Földre.
Az űrszemét egyre nagyobb problémát jelent, melyet jól szemléltet az a közelmúltban napvilágot látott probléma is, mely szerint az Európai Űrügynökség 2026-ban végrehajtandó a ClearSpace–1 nevű, űrszemét-eltakarító küldetése éppen az űrszemét miatt néz szembe nehézségekkel.
Az űrszemét eltakarításának lehetséges módszereit számos cég vizsgálja, például a TransAstra is, amely épp nemrég írt alá egy korai fázisú szerződést a NASA-val, 850 ezer dollár értékben. A cég által fejlesztett zsák – miután pályára áll – felfújódik, hogy így gyűjtse össze az űrszemetet, majd, mint egy szemeteszsák, visszahozza azokat a Földre, ahol lehet gondoskodni az ártalmatlanításukról, vagy éppen az újrahasznosításukról – írja a BGR.
Történelmi küldetésre készül egy svájci cég, tisztább lehet tőle a világűr (videóval)
A svájci ClearSpace és a francia Arianespace együttműködési megállapodást írt alá, így már biztos, hogy az európai vállalat segítségével jut majd az űrbe az első európai űrszemét-eltakarító projekt.
Azonban, sajnos ez a technológia sem fogja egyhamar megoldani az egyre inkább elhatalmasodó űrszemét-problémát: évekbe, vagy akár évtizedekbe is telhet, míg készen állhat a bevetésre, miközben az űrszemét mennyisége bizonyára tovább fog nőni.
A TransAstra egyébként nem először került a NASA látókörébe, emlékeztet a Space.com: 2021-ben már kötöttek egy szerződést, mely akkor is hasonló technológiára alapult, csak űrkőzetek befogásának céljából – ám gyorsan rájött a startup, hogy az aszteroidák és az űrszemét begyűjtése sok tekintetben hasonlít, így ez utóbbi területen is hasznosítható a technológia.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.