Ausztrál kutatók szerint az oxitocin hormon megemelkedett szintje nemcsak az újszülötthöz való kötődést segíti a kismamáknál, hanem azt is eredményezi, hogy arcot lássanak bele mindenféle formákba, mintázatokba.
A pareidolia az a jelenség, melynek nevét valószínűleg kevesen ismerik, viszont annál többen találkoztak már vele. Ez egy olyan illuzórikus érzet, amely során bizonytalan és véletlenszerű ingereket – többnyire hangokat vagy képeket – konkrétnak és tisztán kivehetőnek érzünk. Ennek egyik változata, amikor arcot látunk bele egy-egy alakzatba.
Az ausztrál Queenslandi Egyetem és a Sunshine Coast Egyetem kutatói szerint a szülés után lévő nők esetében ez a jelenség felerősödik. A Biology Letters című tudományos lapban megjelent publikációban arról írnak, ezt a szervezetben termelődő oxitocin nevű hormon okozhatja.
Az oxitocint a köznyelvben „szeretet” vagy „bizalom” hormonjaként emlegetik a társadalmi kötődésben betöltött szerepe miatt.
A korábbi kutatások azt sugallták, hogy ha az embernek oxitocint adnak, megnő a képessége, hogy felismerjék az arcokra kiülő bizonyos érzelmeket. A kutatók ebből kiindulva akarták azt megnézni, hogy a hormon hatással van-e a pareidolia ezen változatára.
Kísérletük online toborzott résztvevőitől megkérdezték, hogy terhesek-e, vagy mostanában született-e meg a babájuk. Utóbbi csoport azért volt érdekes, mert a szülés utáni időszakban megemelkedik a szervezetben az oxitocin szintje. Összesen 379 önkéntest toboroztak. Közülük
- 84-en voltak terhesek,
- 79-en állították, hogy az elmúlt egy évben szültek, valamint
- 216-an voltak, akikre egyik sem volt igaz.
A felmérés során mindenkinek 320, véletlen sorrendben levetített képet mutattak meg, majd egy 11 pontos skálán kellett értékelniük, mennyire tartanak kivehetőnek egy-egy arcot rajtuk.
Míg 32 képen valóban ott volt egy emberi arc, 256 fotó olyan élettelen tárgyakat ábrázolt, amelyek mintázata akár arcra is emlékeztethet, 32 pedig ilyen mintázat nélküli élettelen tárgyakat ábrázolt.
Kiderült, minden résztvevő könnyen felismerte az emberi arcokat, és nehezen láttak ilyen mintázatot azon a 32 képen, ahol valóban nem volt. Azok azonban, akik az elmúlt egy évben adtak életet gyermeküknek, könnyebben látták meg az arcokat a 256 „vagy-vagy” képen, mint azok, akik a felmérés idején terhese voltak.
A kutatók szerint ez azt mutatja, hogy a pareidolia ezen változata felnőtt korban nem állandó, és valószínűleg befolyásolhatja azt az oxitocin szintje. Megjegyezték ugyanakkor, hogy mivel nem mérték meg a résztvevők hormonszintjét, elképzelhető, hogy az eredményt más tényezők – például a stressz – is befolyásolta.
Annyira furcsa sziklákat fotózott a Marson a NASA, hogy önnél is azonal beindítják a pareidoliát
A NASA Perseverance marsjárója olyan kőzeteket kapott lencsevégre, amelyeknél beindul a pareidolia. Önnél is - még akkor is, ha elsőre nem tudja, mit is jelent a kifejezés.
Joydeep Bhattacharya, a londoni Goldsmiths Egyetem tudósa szerint észszerű felvetés, hogy az újdonsült édesanyák arcfelismerő képessége növekszik, így ugyanis könnyebben olvashatják le az érzelmeket a gyermekük arcáról.
A szakember megjegyezte: érdemes lenne egy olyan vizsgálatot is elvégezni a jövőben, ami nemcsak a hormon szintjét méri, hanem azt is, hogy annak változása milyen hatással van az arcok felismerésére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.