Kissé ijesztő képet fest a fürdőszobai felszereléseket gyártó Showers to you felmérése a törölközőhasználati szokásokról.
A vállalat 2200 embert kérdezett meg az Egyesült Királyságban arról, milyen gyakran mossák ki a törölközőjüket. A válaszadók csaknem negyede (24 százalék) nyilatkozott úgy, hogy hetente egyszer, 5 százalékuk pedig még ennél is gyakrabban, szinte minden fürdés vagy zuhanyzás után cserél.
Ehhez képest ott a másik véglet: a válaszadók 33 százaléka háromhavonta, míg 8 százalékuk csak évente kétszer teszi meg ugyanezt. De olyanok is vannak, akik évente csupán egyszer mossák ki a törölközőjüket.
A jelentés nem felejti el megemlíteni, hogy egy frissen mosott törölközőben nagyjából 190 ezer baktérium él, és számuk egy átlagos napi használat után 17 millióra, egy hét után pedig 94 millióra nőhet. Ezek közül sok ártalmatlan, ám vannak, amelyek megbetegedést okozhatnak.
Az Arizonai Egyetem kutatói korábban a konyharuhákat tanulmányozták, és a minták 89 százalékában mutattak ki Coliform baktériumokat, 25 százalékukban pedig kólibaktériumot. Ezek jellemzően állati ürülékben találhatók meg, és gyakran használják arra a tudósok, hogy a vizek és az élelmiszerek tisztaságát, egészségügyi minőségét megállapítsák. Ezeknek a baktériumoknak az emésztőrendszerbe kell bekerülniük ahhoz, hogy megbetegedést okozzanak.
Mi értelme van, hogy okos fogkefét tegyen a szájába? Jövünk a válaszokkal
Új mágneses meghajtó, 3D fogkövetés, halkabb működés és színes kijelző. Ezt tudja papíron a legfrissebb okosfogkefe, de milyen a gyakorlatban?
Az IFLScience által idézett Hamdan Abdullah Hamed bőrgyógyász szerint az lenne az ideális, ha 3-4 használat után tennénk be mosni a törölközőket, hogy eltávolítsuk belőlük a baktériumokat, szennyeződéseket, elhalt hámsejteket és allergéneket.
Kapcsolt kép: showerstoyou.co.uk
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.