Az amerikai űrhaderő a következő hat hónapban bármikor riadóztathatja a partnereit, hogy éles teszten próbálják ki, milyen gyorsan lehet helyettesíteni egy műholdat egy másikkal.
Bármelyik pillanatban riadót fújhat az amerikai űrhaderő (US Space Force), hogy elinduljon a Victus Nox vészhelyzeti forgatókönyv éles tesztje. A név egy olyan eseményre adott válaszreakció lenne, ha az Egyesült Államok valamelyik műholdját megsemmisítené egy ellenséges állam – például Kína vagy Oroszország.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a Victus Nox egy olyan kezdeményezés, amelynek célja űreszközök létrehozása és gyors pályára állítása. A riasztásra az amerikai űrhaderő partnereinek azonnal reagálniuk kell, és 24 óra leforgása alatt pályára kell állítaniuk a lelőtt műhold utódját.
A jelenlegi partnerek, a Millennium Space Systems – ami a Boeing egyik leányvállalata, – valamint a Firefly Aerospace 2022 szeptembere óta készülnek a Victus Noxra. A két cég közül utóbbi adott ki közleményt arról, hogy hamarosan indulhat az éles teszt. Mivel a lényeg épp az, hogy lemérjék, milyen gyorsan tudnak reagálni a kérésre a cégek, ezért a pontos teszt dátuma nem ismert. Az viszont igen, hogy erre a következő hat hónapban kerülhet majd sor.
Jegyezze meg azt, hogy Victus Nox: vészhelyzeti forgatókönyvet dolgozott ki az amerikai űrhaderő, ha az oroszok vagy Kína lelőne egy műholdat
Az amerikai űrhaderő Victus Nox megoldástervezetének köszönhetően nem hónapokba, csupán egyetlen napba telne útnak indítani egy műholdat.
Ha a küldetés elindul, az első jelzést a Millennium Space Systems kapja majd meg. Onnantól számítva 60 óra leforgása alatt kell a műholdat a kaliforniai űrbázisra szállítani, feltölteni üzemanyaggal és elhelyezni azt a hordozórakéta rakterében. Az indítás előtt 24 órával veszi fel a kapcsolatot az űrhaderő a Firefly képviselőivel, akik felkészülnek az indításra.
Ha a műhold pályára állt, a cégnek 48 órája lesz arra, hogy felvegye a kapcsolatot a műholddal. Az űrhaderő 2026-ra szeretné elérni, hogy minden gördülékenyen menjen, az egység pedig ütőképes legyen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.