A megújuló energia elosztásában jut döntő szerep a belgiumi Erzsébet hercegnő szigetnek, mely a szükséges engedélyek birtokában most már az építkezés fázisába léphet.
Mint arról beszámoltunk, érdekes elképzelésen kezdett gondolkodni nemrégiben Belgium: egy – mesterséges – szigetre futna be az összes szélerőmű által megtermelt energia, melyet ott alakítanának nagyfeszültséggé, és juttatnának el több országba is.
Az Erzsébet hercegnő sziget (Princess Elisabeth Island) az Északi-tengeren, a belga partoktól közel 45 kilométerre lesz megtalálható, és egy szélfarmból, valamint más európai országokból – az Egyesült Királyságból, valamint Dániából – származó energiát fogja egyfajta elosztóként kezelni.
A belga hálózati rendszerüzemeltető, az Elia a napokban bejelentette, hogy zöld lámpát kapott a projekt, miután sikerült beszerezniük az építéshez szükséges engedélyeket – ezeket még januárban kérvényezték, írja az Interesting Engineering.
Az előkészítő munkálatok már megkezdődtek több cég együttműködésében, és arra is ügyelnek, hogy a projekt a környező élővilágot is a lehető legjobban óvja.
A projekt jelentős hatással lesz Belgium energiatermelésére, ráadásul megújuló forrásokból. Pontos időpont még nincs arra vonatkozóan, hogy mikor lehet kész a projekt – de a korábbi tervek arról szóltak, hogy az építkezés 2024 elején indulhat meg, és a teljes összeköttetés minden irányba 2030-ra valósulhat meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.