A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter holdszondája, valamint a dél-koreai Danuri szonda közös képet készített a Holdon található Shackleton-kráterről, ami értékes vízjeget tartalmazhat.
Vannak olyan kráterek a Hold déli pólusánál, ahová sosem jut el a napfény. Ezek igen értékes területek, mert a feltételezések szerint vízjég található ott. Azt pedig később több mindenre fel tudnának használni egy leendő holdbázis lakói. A kráterek feltérképezése az Artemis-program űrhajósaira vár, ám a NASA-nak van olyan kamerája, amivel be tud kukkantani a sötét régióba.
A szervezet a Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) nevű holdszonda valamint a dél-koreai Danuri űreszköz ShadowCam nevű kamerájának adataiból rakott össze egy fotót a déli pólus egy fontos részéről. Ez utóbbi műszer 200x fényérzékenyebb, mint az LRO, így felfedi azokat a részleteket is, amiket már kamera nem tud.
Az nem újdonság, hogy a kamerának fényre van szüksége ahhoz, hogy leképezze a valóságot. Mivel a napfény nem tud közvetlenül bejutni erre a területre, a ShadowCam a Hold hegyeinek pereméről visszaverődő és szétszóródó fényt gyűjti össze. Emellett használ egy másik fényforrást is: a Földet, aminek ugyan nincs saját fénye, de az arról visszaverődő fényt szintén be tudja gyűjteni. Mivel ez nagyon kevés, ezért van szükség arra, hogy a szenzora rendkívül érzékeny legyen – írja az IFLScience.
Mindenesetre a kamerának köszönhetően most már pontosabb képet kaphatunk arról, milyen kráter található a Hold déli pólusánál. Mindez nagy segítség lehet az űrhajósoknak a közeljövőben, így ugyanis már nem teljesen ismeretlen terepre kell majd menniük.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.