A ledek energiatakarékosak és megannyi eszközben vannak jelen az életünkben, mégis, van egy probléma a kék variánssal, melyet a tudósok nem tudtak megoldani – eddig. A jelek szerint ugyanis japán kutatók több mint felére tudták csökkenteni a problémás kék led bekapcsolási feszültségét, így az már egy közönséges ceruzaelemről is működhet.
A ledek napjainkban mindenhol jelen vannak – túl az otthonok esti megvilágításán, fontos szerepet tölt be a technológia, melynek feltalálói 2014-ben Nobel-díjat is kaptak a felfedezésükért.
Japán tudósok most egy olyan szerves fénykibocsátó diódát (organic light-emitting diode / OLED) fejlesztettek, amely kék, fluoreszkáló fényt bocsát ki, de – itt jön a csavar – ehhez alacsony feszültség is elegendő a bekapcsoláskor.
Mint az Interesting Engineering magyarázza, sok, úgynevezett RGB LED gyakorlatilag bármilyen színt létre tud hozni a piros, zöld és kék színből, a kék LED – szemben a piros és zöld társaival – trükkös az energiahatékonyság tekintetében.
Mielőtt LED-lámpát szereltet be otthon, tudjon róla, milyen hatással lesz a természetre
Veszélyeztet több állatfajt is némely LED-lámpa fénye - figyelmeztetnek amerikai kutatók, akik megvizsgálták, hogyan hatnak a modern fénykibocsátó diódák egyes fajokra.
Ugyanis, az általánosan használt ledek bekapcsolási feszültsége 4 V, 100 cd/m2 fényerősség mellett, mely bár nem tűnik magas értéknek, de problémákat okoz, lévén magasabb egy hagyományos lítium-ion telep feszültségénél.
A megoldást már világszerte keresték a kutatók, és a jelek szerint a japán kutatók meg is találták – több egyetem együttműködésében. Eredményeiket a Nature Communications folyóiratban publikálták.
A kutatók által fejlesztett új LED különlegességét például a felkonverzió adja, és akár már 1,47 voltról is kibocsájtja a kék fényt – mely így már egy másfél voltos AA-elemről is üzemeltethető.
A némileg erősebb fényerőhöz azonban 1,97 V szükséges, mely még így is fele a hagyományos ledek által igényelt 4 voltos értéknek.
A számos pontos különleges felfedezés ráadásul nem tér el drámaian az eddigi technológiáktól, tehát nem igényel például jelentősen új gyártási technológiákat, és gyorsan adaptálható kereskedelmi méretekre is.