Tech László Ferenc 2023. szeptember. 25. 15:00

Az új etalon ez a telefon? Kipróbáltuk a titánból készült iPhone 15 Prót

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Teszten az Apple relatíve kompakt méretben abszolút high-end hardvert felvonultató új okostelefonja, a most debütált társaihoz hasonlóan 11 év után a jó öreg Lightning csatlakozóval leszámoló iPhone 15 Pro.

Ha szeptember, akkor bizony jön az ilyenkor szokásos almaszüret: begyűjtheti kosarába az Apple legújabb okostelefonjait, aki erre késztetést érez, már ha a pénztárcája is engedi.

Termékskálában idén nincs túl nagy meglepetés. A tavalyi sémához hasonlóan a legolcsóbb készülék iPhone 15 néven érkezett, ennek nagykijelzős testvérmodellje az iPhone 15 Plus, a durvább hardvert kis mérettel kombináló kivitel az iPhone 15 Pro, a legnagyobb méretű és tudású verzió pedig az iPhone 15 Pro Max.

A kvartettből mi az egyik legkomolyabb érdeklődésre számot tartó, egyfajta arany középútnak tekinthető iPhone 15 Prót próbáltuk ki először.

187 grammos csúcsmobil
László Ferenc

Ti tán mást vártatok?

Aki esetleg merőben más, a tavalyinál jelentősen frissebb dizájnt várt, annak bizony csalódnia kell, a tervezők a már alaposan kitaposott úton haladtak tovább. De azért nem kell megijedni, így is szép számmal akadnak örvendetes tényezők.

Ilyen például, hogy a rozsdamentes acél keretet titán váltotta, melynek köszönhetően hosszú idő után most először végre csökkent a tömeg, esetünkben konkrétan 10 százalékkal. Ráadásul, mivel a grammokat elsősorban a készülék külsején sikerült megspórolni, a korábbinál jobban eltalált tömegközéppontot kapunk, és valahogy kicsit jobban kézre áll a telefon, mint eddig.

2000 nites csúcsfényerő
László Ferenc

Ugyancsak örvendetes tény, hogy végre sikerült jobban elvékonyítani a kijelző körüli kávákat, aminek köszönhetően változatlan képátlójú kijelző mellett némileg kisebb lett a befoglalóméret. Jó hír továbbá, hogy jelentősen olcsóbbá vált a szervizelés, a betört hátoldali üveg cseréje harmadannyiba kerül, mint eddig.

Színek tekintetében meglehetősen konzervatív a kínálat, a 15 Pro natúr titán, kék, fehér és fekete változatban kapható, hozzánk ez utóbbiból érkezett egy tesztpéldány. Nemcsak a keret, hátlap is matt kivitelű, ami nem újdonság, az viszont nagyon is, hogy az oldalsó kis elhúzható némító kapcsolót egy úgynevezett művelet gomb váltotta.

Ez egy a bal oldali hangerőállító gombpár felett elhelyezett hagyományos nyomógomb, amelyre nemcsak a szokásos némítás, hanem többek közt a kamera, a hangjegyzet, vagy bármilyen parancs ráprogramozható a beállítások menüben.

Az olcsóbb új iPhone-ok elbukják az új kezelőszervet
László Ferenc

Villámhárító

Az Apple viszonylag ritkán változtat rendszercsatlakoztató aljzatain. A 2003-as keltezésű, 30 érintkezős egyedi portot 2012-ben az iPhone 5-ön váltotta a Lightning aljzat, amely egészen mostanáig állta a sarat. És az Apple most sem feltétlenül a saját akaratából váltott, hanem amiatt, mert az EU-s előírások 2024-től amúgy is erre köteleznék.

Lényeg a lényeg: megannyi egyéb almás és androidos hardverhez hasonlóan immár az iPhone-ok, sőt már a felfrissített AirPods Pro 2 is USB-C aljzattal bír. Így amennyiben újabb Apple hardvereink vannak, akkor elég lehet egyetlen fajta töltőkábelt használnunk.

480 Mbit/s helyett 10 Gbit/s - ideális esetben
László Ferenc

Azon vélhetően már senki sem lepődik meg, hogy környezettudatosságnak álcázott spórolás jegyében idén sem kapunk töltőfejet az iPhone-ok mellé, az viszont egyenesen ciki, hogy az alapáron járó kábel változatlanul USB 2.0 szabványú, noha a két új Pro már támogatja a 20x gyorsabb USB 3.0 szabványt. Vagyis, ha igazán gyors vezetékes adatátvitelre vágyunk, akkor extra kábelt kell vásárolni a telefon mellé – adott esetben 68 ezer forintos áron.

Az sem túl jó hír, hogy a töltési teljesítmény változatlanul igen alacsony, bőven 30 W alatti. Emiatt fél óra alatt csak 50 százalékra tölthető a lemerült aksi és egy teljes töltés másfél órányi időt vesz igénybe. Akkor, amikor már több középkategóriás telefont 120 W-tal lehet tölteni az alapáron járó töltőfejjel, és egy komplett ilyen procedúra letudható akár 20 perc alatt.

A Dynamic Island az olcsóbb iPhone-okon is megjelent, de ott maradt a 60 Hz
László Ferenc

Újdonság, hogy vezetékes módon immár nemcsak töltés felvételére, hanem leadására is képes az új iPhone. A 4,5 W-os teljesítmény nem túl combos, így ez a módszer nem annyira más mobilok, hanem sokkal inkább a fülhallgatók és okosórák töltésére való.

Az akkumulátor kapacitása minimális mértékben, alig 2 százalékkal nőtt. Az üzemidő lényegében változatlan maradt, átlagosan 1–1,5 naponta kiállt töltőért a készülék.

Matt hátlap
László Ferenc

Fények és képek

A Dynamic Islandbe integrált Face ID részét képező 12 megapixeles szelfikamera, illetve a hátoldali 48 megapixeles főkamera, valamint a 12-12 megapixeles nagylátószögű és telefotó egységek specifikációi nem változtak tavalyhoz képest, mégis több újdonságot kapunk a 15 Prótól.

Itt van rögtön például, hogy a korábbi 12 helyett immár 24 megapixeles a 48 megapixeles főkamera alapértelmezett felbontása, illetve mostantól megválaszthatjuk, hogy 24, 28, illetve 35 milliméteres legyen az alap fókusztávolság, amit a szenzor képének cropolásával valósít meg a technika.

A továbbfejlesztett HDR funkciónak köszönhetően tovább nőtt a dinamikatartomány, és a portrémódon, illetve a mélységállításon is tekertek egyet, így mostantól akár utólag is megadhatjuk, hogy egy képen mely rész legyen éles. Utóbbi nagyon látványos és hasznos, bár megjegyzendő, hogy a Nokiának már hosszú évekkel ezelőtt volt hasonló trükkje.

Változatlanul f/1,78 a szenzorstabilizátoros főkamera fényereje
László Ferenc

Videó képminőség fronton továbbra is verhetetlen az Apple, és az új Log formátum, az új színkódolás, illetve a külső tárolóra történő felvételi lehetőség tovább növeli az iPhone-ok előnyét. A 4K 60 fps-es plafon nem változott, de a gyakorlatban nem igazán érezni a hátrányát annak, hogy elbukjuk a Galaxy S23 Ultra-féle 8K 30 fps-t.

Hab a tortán a térbeli videó funkció, melynek révén a jövőre piacra kerülő Vision Pro mixed-reality headsettel kompatibilis különleges mozgóképek rögzíthetők.

Az idei év nagy hardveres újítása, a tetraprizmás ötszörös optikai zoom a nagykijelzős 15 Pro Max kiváltsága, a legdrágább új iPhone-ból viszont hiányzik a sokszor jobb szolgálatot tevő háromszoros zoom, melyet cropolással helyettesít a non plus ultra modell.

0,6x
László Ferenc
1x, 24 mm
László Ferenc
28 mm
László Ferenc
35 mm
László Ferenc
2x
László Ferenc
3x
László Ferenc
10x
László Ferenc
15x digitális zoom, a Pro Maxen 25x jelenti a plafont
László Ferenc
László Ferenc

Erőmű

A vadonatúj iOS 17-et futtató jelen tesztalanyunkban debütált a mobil iparág első 3 nanométeres csíkszélességű chipsete, az A17 Pro, mely az elődhöz képest nem hoz hatalmas sebességugrást, de például a három évvel ezelőtti iPhone 12 Próhoz képest már 70 százalékkal gyorsabb a grafikus gyorsító.

Most először kapunk hardveres sugárkövetés gyorsítást, ami négyszeres sebességnövekedést jelent a korábbi szoftveres technikához képest, és lehetővé teszi olyan topkategóriás játékok mobilra történő megérkezését, melyeket eddig csak a komoly játékkonzolokon használhattunk. Ez egyelőre még csak ígéret, de hamarosan érkeznek az első csúcsjátékok iPhone-ra, melyek még akkor is nagyot üthetnek, ha a grafikájuk 720p-re lesz butítva.

460 ppi-s remek pixelsűrűség
László Ferenc

A normál iPhone-októl eltérően az idei Prók RAM kapacitása 6-ról 8 GB-ra nőtt. A 15 Pro esetében maradt a 128 GB-os, a 256 GB-os, az 512 GB-os és az 1 TB-os modell, a 15 Pro Max esetében viszont már a 256 GB jelenti a belépőszintet, ami felett ott az 512 GB-os és az 1 TB-os verzió. Bővítési lehetőség sosem volt, nincs és várhatóan nem is lesz.

A 6,1 colos kijelző nem változott, a 120 Hz-es frissítésű nagy felbontású HDR AMOLED panel továbbra is kiváló képminőségű és hatalmas fényerejű. A Bluetooth 5.3 maradt a régi, wifi 7 egyelőre még nincs, de újdonság a wifi 6e és a Thread támogatás, utóbbi remek IoT támogatással kecsegtet, és a háromszor nagyobb hatótávú új Ultra Wideband vezérlő mellett sem mehetünk el szó nélkül.

8,25 milliméteres vastagság
László Ferenc

Konklúzió, árak

+: kisebb, könnyebb és olcsóbb lett, szupergyors chip, gyönyörű kijelző, kiváló kameraszett, USB-C.

: változatlan üzemidő, lassú töltés, a töltőfej feláras, lassú gyári kábel.

Az elmúlt években hozzászokhattunk ahhoz, hogy az új iPhone-ok nem igazán hoznak forradalmi változást az elődeikhez képest, idén azonban mégsem lehet okunk panaszra, hiszen a kisebb-nagyobb újítások összességében véve sokkal jobbá tették a 15 Prót.

Ráadásul az iPhone 15 Pro 14 százalékkal alacsonyabb áron debütált, mint az elődje: a 128 GB-os alapmodell kereken 500 ezer forinton nyit, a másik végletet jelentő 1 TB-os csúcsmodell árcéduláján 750 ezer forintos összeg olvasható.

Az új zoomkamerás és 6,7 colos kijelzős iPhone 15 Pro Max 600 ezer forinttól indul 256 GB memóriával, és 800 ezer forintot kóstál az 1 TB-os kivitel.

Az elődje 70 ezer forinttal magasabb áron nyitott
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.