Tech hvg.hu 2023. szeptember. 10. 08:03

Végre sikerült megfejteni a Covid-fertőzés után hónapokkal, évekkel később is fennálló egyik legrosszabb tünetet

A Covid utóhatásaitól még hónapokkal, évekkel később szenvedők körében gyakori az úgynevezett agyköd (brain fog), amely során gondolkodási, koncentrációs és memóriaproblémák léphetnek fel. Most úgy tűnik, sikerül rájönni arra, mi okozhatja.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A hosszú Covid a koronavírus-fertőzöttek 10-20 százalékát érinti. Azok, akik ettől szenvednek, a fertőzés után hónapokig vagy akár évekig is olyan tüneteket tapasztalhatnak, mint a fáradtság, a légzési nehézség, vagy a kognitív károsodás.

Ez utóbbival kapcsolatban az egyik legtöbbször emlegetett probléma az agyköd, amely során gondolkodási, koncentrációs és memóriaproblémák léphetnek fel. A brit Leicester Egyetem kutatói egy lépéssel közelebb kerültek a jelenség megértéséhez. A Nature Medicine című folyóiratban megjelent publikáció szerint két olyan fehérjét találtak, amelyek segítségével azonosítani lehet azokat, akiknél fennáll a kognitív problémák, például az agyköd kialakulásának kockázata.

AFP / ABDULHAMID HOSBAS

A szakemberek összesen 1837 olyan személy vérvizsgálatának eredményeit használták fel, akik 2020. január 29-e és 2021. november 20-a között kerültek kórházba a koronavírus-fertőzés miatt. Ezeket az eredményeket összehasonlították az egészségügyi dolgozók és a betegek önbevalláson alapuló kognitív vizsgálatok eredményeivel. A kórházi kezelés után 6 és 12 hónappal végzett értékelések során olyan faktorokra összpontosítottak, mint a memória vagy a figyelem.

A vizsgálatok két potenciális biomarkert azonosítottak, amelyek az agyködhöz kapcsolhatók: a fibrinogén fehérjét és a D-dimert – ez egy fehérje fragmens. Mindkettő szintje megemelkedett a vérben. Érdekesség, hogy mindkét anyag részt vesz a vér alvadásában. Maxime Taquet, a tanulmány szerzője szerint mindez azt mutatja, hogy az agyködért a vérrögök lehetnek a felelősek.

Megnézték 2 millió ember betegadatait, kiderült, új egészségi problémákba fulladhat a koronavírus

Az eddigi legnagyobb vizsgálat szerint sokan fordulnak orvoshoz a koronavírus-fertőzésük utáni hónapokban, mert új tüneteket észlelnek magukon.

„Elképzelhető, hogy a fibrinogén közvetlenül hat az agyra és annak ereire, míg a D-dimer a tüdőben kialakuló vérrögökhöz kapcsolódik. Az kognitív problémák oka pedig lehet például az oxigénhiány. A vizsgálat során azoknál az embereknél, akiknél magas volt a D-dimer szintje, nem csak az agyköd, hanem a légzési problémák kockázata is nagyobb volt” – emelte ki Taquet.

A kutatók abban bíznak, hogy mindez egyfelől segíthet megérteni a hosszú Covid tünetének kialakulását, másfelől pedig nemcsak gyógyítani, de megelőzni is lehet majd azt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?