Tech hvg.hu 2023. szeptember. 08. 18:03

Az OpenAI is lép, ugyanazt csinálja, mint az Apple vagy a Google

Egy évvel ezelőtt valószínűleg még csak a szakmát igen jól ismerők tudtak az OpenAI cég létezéséről. Azután tavaly novemberben bemutatta a ChatGPT-t, amellyel azután elindult a mesterséges intelligencia kora. A vállalat immár olyan jelentősnek tartja magát, hogy úgy döntött, úgy tesz, mint az Apple és a Google.

Google I/O, WWDC – a rövidítések jól ismertek, a keresőóriás és az Apple tartja meg ilyen elnevezéssel éves fejlesztői konferenciáját. Úgy tűnik, hogy az OpenAI is követi őket: bejelentette, hogy 2023. november 6-án tartja első, egynapos fejlesztői konferenciáját San Franciscóban. A rendezvény az OpenAI DevDay elnevezést kapta, és a célja, hogy bemutassa a vállalat legújabb eszközeit és innovációit, egyúttal lehetőséget kínáljon a fejlesztőknek az OpenAI csapatával való kapcsolatteremtésre és együttműködésre.

OpenAI

A konferencián vitaindító beszéd, demók és ülések lesznek, amelyeket az OpenAI technikai munkatársai vezetnek, és olyan témákat érintenek, mint a természetes nyelvi feldolgozás, a számítógépes látás, a kódgenerálás és a megerősítési tanulás. A résztvevők lehetőséget kapnak arra is, hogy megtekintsék az OpenAI API új funkcióit és képességeit. Bár a DevDay nagyrészt személyesen zajlik, a konferencia egyes részeit, beleértve a vitaindítót, online is közvetítik.

„Az OpenAI DevDay lehetőséget kínál számunkra, hogy megosszuk elképzeléseinket és munkánkat a fejlesztői közösséggel, és tanuljunk visszajelzéseikből és ötleteikből” – mondta Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója, aki azt is hozzátette, hogy izgatottan várják, hogy milyen új dolgokat fognak kifejleszteni az OpenAI eszközeivel.

Hogyan (nem) lehet lebuktatni azt, aki mesterséges intelligenciával csal?

A mesterséges intelligenciával gyártott vagy éppen hamisított, immár majdnem tökéletes szövegek, képek, hangok, videók ellenőrzése talán sohasem válik megbízhatóvá. Most bizonyíthatóan nem az.

A 2020-ban elindított OpenAI API-t több mint 2 millió fejlesztő alkalmazza széles körben. Számos olyan alkalmazás és szolgáltatás működtetésére használják, amelyek kihasználják a laboratórium által kifejlesztett legkorszerűbb MI-modelleket. Ezek közé tartozik a GPT-4, a generatív nyelvi modell legújabb verziója, amely az esszéktől a kódig bármit képes írni; GPT-3.5, a GPT-3 kisebb és gyorsabb változata; DALL-E, egy neurális hálózat, amely szöveges leírásokból képeket tud létrehozni, illetve a Whisper, egy olyan rendszer, amely a természetes nyelvi lekérdezések alapján tud válaszolni a kérdésekre és útmutatást nyújt.

S hogy miért szerveznek fejlesztői napot? Blogbejegyzésében az OpenAI úgy indokol, a fejlesztői közössége már elég nagy ehhez. Több mint 2 millió fejlesztő használja ugyanis a startup generatív mesterséges intelligencia eszközeit.

Az OpenAI feje fölé azért felhők is tornyosulnak: a szerzői jogokra hivatkozva néhány jelentős amerikai médium nekiment a vállalatnak, és akár az OpenAI számára sorsfordító bírósági ítéletre is sor kerülhet még.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.