Jelentős, 15 millió dolláros, közel öt és fél milliárd forintos tőkebevonási kört zárt le a hazai alapítású, budapesti fejlesztői központtal rendelkező Commsignia. A járművek közti kommunikációs (Vehicle-to-Everything, V2X) közlekedésbiztonsági megoldásokat szállító Commsignia 15 millió dolláros tőkebevonásról állapodott meg hazai és külföldi befektetőkkel, köztük olyan szakmai partnerekkel, mint a Qualcomm Ventures, a Samsung Catalyst Fund és az LG Electronics. Jelenleg 140-en dolgoznak a Commsigniánál, és a létszám folyamatosan bővül, az újabb befektetési kör segítségével magas hozzáadott értéket termelő munkahelyeket kívánnak teremteni.
A Commsignia budapesti központjában olyan szoftverek és hardverek készülnek, amelyekkel csökkenthető a sérülések és halálesetek száma a közlekedésben. A forgalom résztvevőit összekapcsoló V2X technológia eleinte személyautókban, teherautókban és buszokban kezdett elterjedni, majd a Commsignia kezdeményezésével és aktív részvételével utat tört magának a kerékpárok és elektromos rollerek piacán. A V2X rádiós technológiával növeli meg a közlekedők fizikai látóterét, így az egymással kommunikáló járművek sofőrjei akkor is értesülnek más járművek jelenlétéről, érkezéséről, amikor azok takarásban vannak, vagy rossz időjárási viszonyok miatt nehezebben észlelhetők. Ez az információ segít a sofőröknek jobb döntéseket hozni, és csökkenteni tudja a sérüléssel vagy halállal végződő ütközések számát – magyarázza közleményében a cég, mire is lehetnek alkalmasak az általa fejlesztett technológiák.
A járműkommunikációs budapesti fejlesztésekben olyan szakmai szereplők és befektetési alapok látták meg a fantáziát, mint a magyar PortfoLion Capital Partners, a finn Inventure, a magyar Day One Capital, a brit Inference, valamint az amerikai Qualcomm Ventures, a dél-koreai Samsung, és a befektetőkhöz újonnan csatlakozó LG.
„Ezzel a befektetéssel a kulcsfontosságú stratégiai partnereink elismerték a Commsignia vezető szerepét a járműkommunikáció és a közlekedésbiztonság globális piacán. A Commsignia folytathatja a V2X alapú digitális közlekedési infrastruktúra kiépítését, és lendületesen bővítheti a vállalatot, hogy csúcstechnológiás termékeit még több emberhez juttassa el” – idézi a cég közleménye Patay Szabolcs ügyvezető igazgatót.
Ezt a magyarok által kitalált kis dobozt minden biciklire és rollerre fel kellene szerelni, mindenki jobban járna
A budapesti központú Commsignia bemutatta az OBU Lite nevű közlekedésbiztonsági eszközét, amely vehicle-to-everything (V2X) technológiával javítja a sérülékeny úthasználók, így például az elektromos kerékpárral vagy rollerrel közlekedők láthatóságát és biztonságát a közúti forgalomban. A rádiós üzenetváltás közvetlen kapcsolaton zajlik, nem igényel mobilhálózati lefedettséget.
A Commsignia szerint a V2X járműipari elterjedésével egy időben a világ egyre több nagyvárosában és régiójában telepítik százával az utak mentén azokat a V2X eszközöket, amelyek a jelzőlámpák, forgalomfigyelő kamerák és érzékelők adatait továbbítják V2X-es járművek felé.
A cég eszközmenedzsment- és analitikai eszközei azt is lehetővé teszik, hogy a forgalom irányítását végző közlekedési vállalatok és útkezelők valós idejű információkat gyűjtsenek a forgalmi helyzetről, megismerjék a másképp láthatatlan közúti konfliktusokat, enyhítsék a forgalmi torlódásokat, és a lámpás kereszteződésekben zöld utat biztosítsanak buszoknak, mentőknek vagy tűzoltóknak a gyorsabb haladás érdekében.
Budapesti autós startupra bízták, hogy rakja össze az új brit tesztpálya agyát
A magyar Commsignia szállít járműkommunikációs megoldásokat a CAM Testbed UK autóipari tesztpályákra. A vállalat által vezetett konzorciumban olyan neves cégek tagjai még, mint a Vodafone és a Nokia.
A Commsignia közleményében hangsúlyozza: a hazai szakembergárda a világ vezető autógyártóival, elektronikai beszállítóival dolgozik együtt, míg a cég okosváros megoldásait többek között olyan metropoliszok és régiók útjai mentén telepítik, mint Los Angeles, Las Vegas, Detroit, Salt Lake City és Denver. Európában a Commsignia eszközeit többek között Csehország, Olaszország és Magyarország útjai mentén telepítették.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.