Nyolc színben tesztelték a Stanford Egyetem szakemberei az új festéküket, amellyel jelentősen csökkenteni lehet az épületek hűtési-fűtési kiadásait a jövőben – ráadásul nem csak épületekben lehet alkalmazni.
Igen különleges festéket fejlesztettek ki a Stanford Egyetem tudósai, melynek segítségével nem csak hűteni lehet az otthonokat a forró nyári napokon, de fűteni is télen – mindez pedig csökkentheti az energiaköltségeket, amellett, hogy a környezetnek is jót tesz.
„A fűtés és a légkondicionálás terén csökkentenünk kell az energiafogyasztásunkat és károsanyag-kibocsátásunkat annak érdekében, hogy elérjük a zéró emisszióra vonatkozó célokat” – magyarázza az intézmény szakembere, megjegyezve, hogy a hőkicserélődés csökkentése egyre nagyobb figyelmet kap.
Mint az Interesting Engineering írja, az új festék nem az első hasonló fejlesztés: vannak már hűtő-fűtő festékanyagok, melyekkel az a probléma, hogy jellemzően valamilyen fémes-ezüst vagy szürke színben érhetőek el, mely igen jelentősen korlátozza, hogy milyen felületeket lehet velük esztétikusan lefesteni – egy otthonban ezek ugyanis igen komor hangulatot eredményezhetnek, de egy munkahelyen sem feltétlenül lehet motiváló.
Tudósok megalkották a világ legkönnyebb festékét, amiből 324-szer kevesebb is elég, mint a hagyományosból
454 helyett mindössze 1,4 kilogramm festékből lefedhető egy hatalmas repülőgép egy új felfedezésnek köszönhetően, de nem ez az egyetlen nagy előnye.
A Stanford szakemberei nyolc színben tesztelték a festéküket: fehérben, kékben, pirosban, sárgában, zöldben, narancssárgában, lilában és sötétszürkében. Az eredmények azt mutatják, hogy ezek tízszer jobban verték vissza az infravörös fényt, mint a színükben azonos, ám hagyományos festékek. Ráadásul nem csak az építészetben alkalmazhatóak, hanem különféle tárgyakat is be lehet vonni velük, hogy javítsák a fűtési-hűtési tulajdonságaikat.
További előny, hogy az ilyen festékkel különféle anyagú és formájú felületeket lehet bevonni, ráadásul vízlepergetőek – ez párás környezetben lehet előnyös – és könnyű a tisztításuk is. Az alábbi képen az új festékkel bevont, különböző anyagú tárgyak láthatók.
A szakemberek jelenleg azon dolgoznak, hogy tovább javítsanak a festék tulajdonságain annak gyakorlati alkalmazása előtt. Ezek egyike az anyag környezetbarátabbá tétele, például vízbázisú megoldásokkal, szemben a jelenlegi szerves oldószerekkel.
Minél jobban süt rá a nap, annál hidegebbet csinál bent egy újfajta festék
Minél erősebben süt a nap, annál hidegebb van benn - méghozzá áram és gépek nélkül, mindössze egy festékbevonatnak köszönhetően.
Ha az otthonokba is el lehetne vinni a festéket, az jelentős áttörés lenne: mint a vizsgálatok során kiderült, a fűtési költségeken 36, míg a hűtési kiadásokon 21 százalékot faragott, az épületek átlagos energiafelhasználása pedig 7,4 százalékkal csökkent egy éves viszonylatban – derül ki a PNAS folyóiratban publikált tanulmányból.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.