Csak csavarhúzó, és más semmi: mindössze ennyivel cserélhető a most bemutatott FairPhone 5 tíz különböző alkatrésze, de sok tekintetben is fejlődött az elődjéhez mérten a környezetbarát okostelefon.
Fenntarthatóság, környezetvédelem – nem a megszokott hívószavak, amikor az ember új okostelefont keres. És bár ilyen-olyan formában minden gyártó igyekszik kiemelt figyelmet fordítani ezekre, a végeredmény néha az, hogy a dobozból már a töltőfej is hiányzik – mert minek, gondolja a gyártó, már úgyis biztos van otthon egy csomó. Eközben a készülék ragasztva van, a komponensek nem, vagy csak nehezen javíthatóak, és még az akkumulátor kicserélése is olyan bonyolult, mint egy agyműtét.
Van azonban egy okostelefon, amelyik tényleg komolyan gondolja a fair trade-et, ilyen a már nevében is erre utaló FairPhone, amelyet gyakorlatilag mi magunk módosíthatunk, szerelhetünk, javíthatunk házilag – és most megérkezett a legújabb modell, a FairPhone 5.
Az egy színt leszámítva szeptember 14-étől kiszállított készülék 70 százalékban fenntartható, újrahasznosított anyagokból készül. A FairPhone 5 a tartósságra épít, ezt támasztja alá az is, hogy öt év garanciával kínálják, és legalább nyolc éven keresztül, azaz 2031-ig lesz szoftveres támogatása – nehéz hasonlót találni a piacon, jellemzően az Apple és a Samsung is elengedi az okostelefonok kezét ennyi idő után, legfeljebb kritikus hibajavításokat adnak ki rájuk. Ráadásul a nyolc év csak a garantált minimum, ha minden jól megy, akár tíz évig is kitarthat a támogatás.
A dobozból kivéve az Android 13 van a készülék fedélzetén, ez persze 2031-ig folyamatosan változik majd.
Ha valami elromlana a készülékben, semmilyen speciális szerszámra nincs szükség a javítására, csak egy csavarhúzóra, és tíz komponenst mi magunk is könnyedén kicserélhetünk az otthon kényelmében – ezekhez nem kell szervizbe vinni az eszközt, az alkatrészek (modulok) a FairPhone-tól és a partnereitől is beszerezhetőek.
A FairPhone 5 új kijelzője egy 6,46 hüvelykes OLED panel 1224x2700-as felbontással, ami 20:9-es képarányt jelent. A képfrissítés 90 Hz-es, a maximum fényerő 880 nit, míg a karcolások elleni védelemről a Gorilla Glass 5 gondoskodik.
Az új modell már búcsút intett a notch-bevágásnak, és csak egy kis pont jelzi a képernyő tetején a szelfikamerát, mely 50 megapixeles – csakúgy, mint a hátlapi két társa.
A készülékben egy Qualcomm QCM 6490 chipset lapul – ha nem cseng ismerősen, az nem a véletlen műve, ugyanis ez egy ipari felhasználásra szánt alkatrész. Ez garantálja a hosszú távú szoftvertámogatást is, és képességeit tekintve a Snapdragon 778G-hez mérhető.
Feláras tárhelyopciók nincsenek, a FairPhone 5 csak 8 GB RAM és 256 GB háttértár társaságában választható – utóbbi microSD-vel bővíthető, azzal viszont bőséggel: akár 2 TB-os kártyát is befogad az eszköz. A készülék Dual Sim-es, egy fizikai kártyahely mellett még egy eSIM-et is fogadni tud.
A további képességeket illetően hozza a kötelezőt a mobil: támogatja a wifi 6E kapcsolatot, a Bluetooth 5.2-t, és van NFC is, nem megfeledkezve az 5G-ről sem.
A könnyedén cserélhető akkumulátor 4200 mAh kapacitású, és támogatja a 30 wattos gyorstöltést – a gyári adatok szerint másfél napot bír ki egy töltéssel. Nincs azonban vezeték nélküli töltés.
A töltőport egy USB-C 3.0, mely fürge adatkapcsolatot is lehetővé tesz, a jack-csatlakozót azonban hiába is keressük: ez már a FairPhone-nál is csak szép emlék, nincs többé. Kárpótlásul az új készülék már sztereó hangzást biztosít.
A vízállóság IP55-ös besorolású (ez javult a korábbi modellhez képest, ami IP54-es volt), és elméletben egy 1,8 méteres leejtést is jól tolerál.
A készülék mattfekete és égkék színekben érhető el, valamint immáron egy áttetsző változatban is – az ára pedig 700 euró, azaz körülbelül 265 ezer forint. A doboz viszont foghíjas: nem csak a töltőfej, de a töltőkábel is hiányzik, bár az USB-C ma már elég elterjedt ahhoz, hogy szinte minden háztartásban legyen belőle egy.