Tech hvg.hu 2023. augusztus. 30. 10:03

Egy új tanulmány állítja: fájdalomcsillapító hatású Mozart zenéje

Egyszerű és kíméletes módszer lehet a fájdalom csillapítására és a csecsemők megnyugtatására Mozart zenéje, erre jutott egy friss kutatás.

Különös vizsgálatot folytattak a philadelphiai Thomas Jefferson Egyetem kutatói, orvosokkal közösen: 100, legfeljebb 2 napos, kisebb orvosi beavatkozás előtt álló újszülöttel tesztelték, hogy Mozart zenéje enyhítheti-e a csecsemők fájdalmát – az eredmény pedig az, hogy igen. A vizsgálatok során – derül ki a Nature folyóiratban publikált tanulmányból – a csecsemők felének Mozart zenéjét játszották le szokványos vérvételi eljárás előtt, húsz percen át, míg a másik csoport csendben várakozott.

Két perccel a vérvétel előtt valamennyi csecsemő szacharózt kapott fájdalomcsillapítási célzattal, a zene pedig a vérvétel alatt nagyjából még öt percig szólt tovább az érintett újszülötteknél.

Egy kijelölt személy folyamatosan értékelte a csecsemők fájdalmát az arckifejezésük, sírásuk, légzési mintáik és végtagmozgatásuk segítségével – ő zajszűrős fejhallgatót viselt, így nem tudhatta, hogy az adott csecsemő melyik csoportba tartozik.

Egy pofonegyszerű, 3 Celsius-fokos kísérlet bizonyítja: csillapítja a fájdalmat a mozgás

Nagyobb szerepet szánva a rendszeres testmozgásnak, jelentősen csökkenteni lehetne a krónikus betegek gyógyszeres fájdalomcsillapítási igényeit. Norvég kutatók egy igen egyszerű kísérlet nyomán hívták fel erre a figyelmet.

Mint kiderült, a Mozartot hallgató csecsemőknél „statisztikailag és klinikailag jelentős” mértékben csökkent a fájdalmat jelző, úgynevezett NIPS-érték.

A szakemberek szerint mindez egy egyszerű és olcsó módja lehet a beavatkozások közbeni fájdalomcsillapításra az egészséges újszülöttek esetében – az egyik magyarázata ennek az, hogy eltereli a figyelmet a fájdalomról.

A vizsgálatokban résztvevő tudósok most azt vizsgálják majd, hogy a szülők hangjai is olyan jó hatással bírnak-e az újszülöttek számára, mint Mozart zenéje.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.